› bieżące
15:13 / 02.07.2012

Zabytkowy tramwaj stanął pod Bramą Targową

Zabytkowy tramwaj stanął pod Bramą Targową

fot. Konrad Kosacz

Dziś przed południem, po raz pierwszy od 44 lat, na elbląskiej starówce pojawił się tramwaj. Stylowy, silnikowy wagon tramwajowy typu 5N, stanął na specjalnie zamontowanej konstrukcji szynowej przy Bramie Targowej, pod którą niegdyś przejeżdżały tramwaje.

We wtorek, 3 lipca tramwaj na Starym Rynku zostanie udostępniony do zwiedzania turystom i mieszkańcom Elbląga. Przez całe lato pełnić on będzie rolę kawiarenki obsługiwanej przez Restaurację „Wulkan”.

Dziś odbył się jego montaż/posadzenie na torach przed Bramą Targową. Tramwaj będzie stał w tym miejscu do 30 września 2012 roku.

Warto przypomnieć, że ostatnie tramwaje jeździły ulicą Stary Rynek w 1968 r. W tym właśnie roku wycofano je ze Starego Miasta i skierowano przez ul. Pocztową.

Historia i opis techniczny tramwaju typu 5N

Pierwsze tramwaje typu 5N dostarczono do Elbląga w 1957 roku, a eksploatowane były do 12 grudnia 1996 roku. Obecnie zachował się jeden skład (wagon silnikowy 5N o numerze ewidencyjnym 012 i wagon doczepny 5ND o numerze ewidencyjnym 154), który został wyremontowany w spółce Tramwaje Elbląskie i używany jest okazjonalnie.

Wagon 5N (012) został zbudowany w 1961 roku w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych „Konstal”. Konstrukcja wagonu jest stalowa, wyposażenie wnętrza drewniane. Samonośne pudło spoczywa na czterech resorach piórowych, zamocowanych w stalowej ramie dwuosiowego wózka. Okna boczne przedziału pasażerskiego są dwuczęściowe, z których górne jest pionowo przesuwne. Wewnątrz podłoga pokryta jest antypoślizgową wykładziną gumową. Poziom podłogi przedziału pasażerskiego jest usytuowany o stopień wyżej od poziomu na pomostach. Drewniane krzesła, na których pasażerowie siedzą naprzeciw siebie, są umiejscowione przy ścianach bocznych wagonu, po jednej stronie pojedyncze, po drugiej podwójne. Drzwi harmonijkowe otwierane i zamykane są przez motorniczego. Wagon wyposażony jest w dwa silniki typu LT-31 o mocy 60 kW każdy. Wymiary wagonu: długość 10400mm, szerokość 2173mm, masa własna 13500kg, rozstaw osi 3000mm, średnica kół tocznych 800mm.

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4