› raporty
10:19 / 28.09.2015

Zaciągaj pożyczki z rozwagą

Zaciągaj pożyczki z rozwagą

Kredytów mają prawo udzielać tylko i wyłącznie banki. Istnieją jednak dziesiątki innych instytucji finansowych, które pożyczają klientom pieniądze. Wymienić tutaj można chociażby SKOKi - Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Towarzyszy im niestety dosyć niechlubna opinia. Oczywiście zawsze trzeba uważać, ale delikatnie mówiąc nie w każdym przypadku parabanki próbują oszukać swoich klientów.

Dlaczego na rynku pojawiły się SKOKi?

Banki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu, nawet gdy splajtują, ich klienci otrzymują pieniądze. Te instytucje posiadają jednak również ciemniejszą stronę. Są dosyć ściśle kontrolowane przez państwo i dlatego też muszą równie mocno kontrolować swoich klientów. By otrzymać kredyt, trzeba spełnić szereg wymogów. Banki żądają od klientów zaświadczenia o zarobkach (a niejednokrotnie przedstawienia umowy na czas nieokreślony). Szczegółowo sprawdzają też aktualną sytuację kredytową klienta. Wnioski osób obarczonych wcześniejszymi pożyczkami są niemal natychmiast odrzucane. Wiadomo jednak, że każdy może wpaść w finansowe tarapaty i potrzebować dodatkowej gotówki. Dlatego właśnie pojawiły się SKOKi. Oferują pożyczki pozabankowe. Cechują się one przede wszystkim dwoma rzeczami - krótszym okresem działania oraz wyższymi odsetkami. Parabanki to zazwyczaj niewielkie firmy. Naliczane przez nie dodatkowe procenty to właściwie jedyna szansa na zarobek.

Jak korzystać z pożyczek pozabankowych?

Przede wszystkim z rozwagą. W prasie regularnie widzimy informacje o ludziach, którzy popadli w znaczne długi poprzez zaciąganie pożyczek w parabankach. Należy pamiętać, że to nie instytucje finansowe są winne. Klienci często sięgają po chwilówki pochopnie, nie przestudiowawszy dokładnie umowy. Szybko okazuje się, że odsetki przyrastają bardzo szybko. Nawet jeśli potrzebujesz pieniędzy natychmiast, zachowaj chłodny tok myślenia. Jeśli nie rozumiesz któregoś podpunktów zawartego w dokumentach przedstawionych przez parabank, skonsultuj się z doradcą. Masz prawo zadać dowolną ilość pytań. Zapisy w umowie mogą być niejasne. Rozmowa z pracownikiem instytucji finansowej może na nie rzucić nowe światło.

Pamiętaj, aby sięgać po pożyczkę, tylko jeśli musisz. Są one świetnym sposobem na wyjście z tymczasowych tarapatów finansowych. Nie korzystaj z nich, żeby sztucznie podwyższać poziom swojego życia.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%