› bieżące
10:38 / 30.11.2013

Zacieśnili współpracę z seniorami

Zacieśnili współpracę z seniorami

fot. nadesłane

26.11.2013r. młodzież partnerskich szkół: uczniowie klas II Gimnazjum przy SOSW nr 1 oraz Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu uczestniczyli wraz z Seniorami Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” w projekcji filmu “Pora umierać” korespondującego fabułą z problematyką prozy życia seniorów.

Motyw przewodni okazał się punktem wyjścia do wymiany refleksji i uwag wokół tematu przemijania i posłużył jako kwintesencja stanu, którego każdy z nas kiedyś doświadczy… Słowo wstępne pani Agnieszki Bielskiej-pracownika kina „Światowid”, ukierunkowało uwagę młodzieży na właściwe tory, a forum dyskusyjne z nauczycielami po filmie uwrażliwiło młodych na potrzeby osób starszych. Film, jako jedna z najbardziej popularnych form przekazu, to preludium do wspólnego uczestnictwa młodzieży i seniorów w kulturze w pełnym tego słowa znaczeniu oraz kulturze wzajemnych relacji przedstawicieli obu pokoleń.

…czas wróżb i wierzeń andrzejkowych, czyli młodzi i starsi czynią tradycji zadość…

Dnia 27.11.2013r. honory gospodarza pełnili uczniowie klas II Gimnazjum przy SOSW nr 1, którzy podejmowali w swych progach partnerów działań projektowych- młodzież Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług oraz gości honorowych - pensjonariuszy DPS „Niezapominajka”. Imprezę okolicznościową uświetnili swą obecnością: dyrektor SOSW nr 1 - Pan Leszek Iwańczuk, wicedyrektor - Pani Grażyna Jędrzejczak oraz przedstawiciel Rady Rodziców- Pani Joanna Fercho. Spotkanie przygotowane we współpracy obu szkół rozpoczęto prezentacją multimedialną poświęconą „Andrzejkom dawniej i dziś”, co skłoniło do wymiany międzypokoleniowej gości i organizatorów.

Cóż się okazało.., obecne wróżby są wiernym odzwierciedleniem tego, co dobrze znane i bliskie seniorom. Projekcja przygotowana przez bibliotekarza-Panią Dorotę Szablewską wprowadziła w klimat wróżb, magię kart i wizję horoskopu. Astrologia, szczególnie przyjazna wybranym znakom Zodiaku, sprzyjała, zapowiadając dalekie podróże. Seniorzy, za przykładem młodych, wprawiali w ruch świetlaną kulę czy globus, by, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, przenieść się w zgoła odmienną czasoprzestrzeń… Wśród stanowisk przygotowanych przez młodzież nie zabrakło tajemnic wosku, który lany przez dziurkę w kluczu, wiele zdradzić może… Wieczór andrzejkowy przebiegał w miłej atmosferze partnerskich rozmów z seniorami oraz integracji młodzieży zaprzyjaźnionych elbląskich szkół.

Danuta Kaszczuk, Edyta Pardo, Joanna Pawlukowicz, Magdalena Goryszewska

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%