› bieżące
12:38 / 15.12.2011

Zadbaj zimą o swoją szybę samochodową

Zadbaj zimą o swoją szybę samochodową

Zima to okres, w którym łatwo o nowe zarysowania na szybie lub nawet jej pęknięcie. Sieć NordGlass zapewnia jednak, że wymiana i naprawa szyby może być tak szybka jak wymiana kół.

Zarysowana lub uszkodzona szyba czołowa to niebezpieczeństwo dla kierowcy. Jej zły stan przyczynia się do pogorszenia widoczności, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo. Trzeba też pamiętać, że w przypadku kontroli drogowej, uszkodzona szyba czołowa może być powodem odebrania dowodu rejestracyjnego.

– „Według przepisów wszystkie uszkodzenia w polu widzenia dyskwalifikują szybę” – mówi diagnosta Dariusz Szenajch z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów WX 86 – „Za pole widzenia uznaje się zakres pracy wycieraczek. Uszkodzenia częściej pojawiają się zimą, kiedy drogi sypane są żwirem. Błędem kierowców jest też mocne skrobanie szyby i nie wymienianie zużytych wycieraczek” – dodaje Szejnach.

Mróz także nie jest sprzymierzeńcem szyb – nawet w najmniejsze uszkodzenia wnika woda, która zamarza i powiększa ubytek. Niemal pewne jest, że w takim przypadku, po zaledwie kilku miesiącach, niewielkie odpryski powiększą się dwukrotnie.

Warto pamiętać, że uszkodzona szyba nie zawsze musi być wymieniona. Drobne odpryski można skutecznie naprawić. Muszą one jednak spełniać określone warunki: wielkość nieprzekraczająca 24 mm (pięciozłotowa moneta) i odległość od najbliższej krawędzi większa niż 10 cm.

– „Niewiele osób wie, że naprawa szyby, a nawet jej wymiana jest naprawdę szybka” – zaznacza Michał Zawadzki z NordGlass – „W naszych serwisach pracują specjaliści, którym naprawa szyby zajmuje do 25 minut, a jej wymiana około godziny” – wyjaśnia – „Naprawiona szyba jest wytrzymała i gładka. W naszych serwisach korzystamy z najwyższej jakości technologii, dzięki której naprawiona szyba wraca praktycznie do swojej pierwotnej wytrzymałości.” – dodaje Zawadzki.

Pracownik serwisu samochodowego może doradzić, co najlepiej zrobić z szybą. Można również skorzystać z aplikacji na smartfony – NordGlass – umożliwia ona dokonanie pomiaru uszkodzenia i wskazuje najbliższy serwis szyb. Koszt naprawy to zwykle ¼ ceny wymiany. Jednak nim dotrzemy do serwisu, musimy zabezpieczyć uszkodzoną szybę. Najlepiej zrobić to za pomocą przeźroczystej folii i taśmy klejącej od zewnątrz samochodu.

Stare wycieraczki mogą porysować szybę. Pracują niestabilnie, a podczas wycierania na szybie powstają smugi. Najlepsza jakość wycieraczek utrzymuje się przez pierwsze pół roku korzystania, w tym czasie wykonują one średnio 50 tys. cykli wycierania.

Gdy wycieraczki są zużyte jedynym sposobem jest ich wymiana. Serwisy NordGlass oferują zestaw przednich wycieraczek przy wymianie szyby za 1 zł, a w przypadku naprawy szyby – za 29,90 zł. W tym celu należy mieć kupon wydrukowany ze strony www.nordglass.pl

By nie doprowadzić do szybkiego zużycia wycieraczek warto zastanowić się nad zastosowaniem powłoki hydrofobowej, nazywanej niewidzialną wycieraczką. Dzięki niej powierzchnia szyby staje się idealnie gładka, co sprawia, że woda i brud szybko spływają z szyby. W efekcie wycieraczki mogą być używane znacznie rzadziej, a przy prędkości ponad 80 km/h ich użycie praktycznie nie jest potrzebne.

carfocus.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%