› bieżące
10:14 / 17.09.2013

Zadbajmy o czyste powietrze w Elblągu. Kampania dla kierowców

Zadbajmy o czyste powietrze w Elblągu. Kampania dla kierowców

fot. elblag.net

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania, której celem jest zmiana zachowań kierowców dotyczących racjonalnego korzystania z samochodów osobowych, a także zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze i chodzenia pieszo. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma w 2013 roku na celu oczyścić powietrze w Elblągu, a przez to stworzyć zdrowsze i szczęśliwsze nasze miasto.

Fakty są jasne - czyste miasta to zdrowsze miasta. Powietrze wolne od zanieczyszczeń prowadzi do dłuższego życia średnio o osiem miesięcy oraz zmniejsza prawdopodobieństwo chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Z drugiej strony, powietrze z domieszką substancji zanieczyszczających, takich jak pył i dwutlenek azotu zwiększa ryzyko chorób płuc, takich jak astma, zapalenie płuc i rak płuc.

Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ,,Czyste powietrze - teraz twój ruch", odzwierciedla siłę, którą mają elblążanie aby poprawić jakość powietrza poprzez ich codzienne wybory transportowe. Jest to także przypomnienie, że wszyscy mamy swoją rolę do odegrania i że nawet małe zmiany, takie jak dojazdy do pracy rowerem zamiast jeżdżenia samochodem, zdecydowanie się na transport publiczny, czy spacer może poprawić jakość naszego życia. 

Elbląskie działania podczas ETZT 2013

Piątek 20.09 – Rowerowy piątek, czyli rowerem do pracy, szkoły, po zakupy. Akcja promocyjna z nagrodami dla pracowników, którzy skorzystają tego dnia z komunikacji rowerowej. Zachęcamy innych pracodawców do przyłączenia się do tej akcji.

Sobota 21.09 – Elbląski Dzień Bez Samochodu. Elbląski przejazd rowerowy ulicami miasta i festyn rowerowy na Placu Jagiellończyka (test zapięć rowerowych, konkurencje rowerowe, stoiska informacyjne, konkursy ze sceny). Początek festynu od godziny 11. Zbiórka uczestników rowerowego przejazdu od godziny 10.30 przy Bramie Targowej na Starym Mieście. Start o godzinie 11.00. Dystans około 20 km ulicami miasta na Plac Jagiellończyka. Warsztaty miejskiej jazdy na rowerze – od godziny 15.00 w Tawernie Tortuga.

Niedziela 22.09 – XXXIX ELBLĄSKI ALLEYCAT, czyli jazda rowerem na orientację po Elblągu. Zapisy do 19 września. Start z Placu Słowiańskiego o godzinie 12.00.

Poza tym:

1. Przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2012) sklepy rowerowe Neksus (ul. Mickiewicza 23) i KM Bike (ul. Grunwaldzka 2) za okazany skasowany bilet komunikacji miejskiej lub kartę EKM będą udzielały rabatu przy zakupie. W sklepie Neksus indywidualny rabat obejmuje części rowerowe i usługi serwisowe, zaś w sklepie KM BIKE można będzie uzyskać rabat do 10 % na rowery oraz 10% na akcesoria.

2. Darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu w Europejskim Dniu Bez Samochodu 22.09.2013 r.

3. Przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2012) artykuły informacyjne w mediach na temat zmian w Kodeksie Drogowym dotyczących ruchu rowerowego opracowane we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Elblągu.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%