› zapowiedzi
09:56 / 07.11.2012

Zaduszki Jazzowe Przemka Dyakowskiego

Zaduszki Jazzowe Przemka Dyakowskiego

fot. Konrad Kosacz

W czwartek 15 listopada w  Młodzieżowym Domu Kultury tradycyjnie, jak co roku odbędą się "Zaduszki Jazzowe Przemka Dyakowskiego".

Zaduszki to impreza cykliczna, która odbywa się w Elblągu już od wielu lat. Prowadzi ją zaprzyjaźnony z naszym miastem i naszym środowiskiem muzycznym, trójmiejski saksofonista - Przemek Dyakowski. Od lat zaduszki jazzowe mają taką formułę, że występują na nich lokalni muzycy, wychowankowie MDK-u, zaproszeni goście. Na zaduszkach często prezentuje się także to, co ostatnio ciekawego wydarzyło się na scenie jazzowej i okołojazzowej w naszym mieście. Nie będzie informacji o tym kto w tym roku wystąpi - jak wspomina dyrektor artystyczny Zaduszek - Szymon Zuhelke - będzie to jak zwykle niespodzianka. Na pewno nie bedzie nudno.

Zaduszki jazzowe zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Choć sala MDKu na Bema jest zawsze wypełniona po brzegi, atmosfera na zaduszkach jest kameralna. Ponadto niesamowitą atmosferę budują zapowiedzi i historyjki Przemka Dyakowskiego, który oprócz tego że jest świetnym muzykiem, jest także doskonałym gawędziarzem.

 

PRZEMEK DYAKOWSKI grę na skasofonie zaczął w późnych latach pięćdziesiątych w słynnym zespole Zygmunta Koniecznego Piwnica pod Baranami. Dabiutował jako podczas Zaduszek Jazzowych w 1961r. Po przeprowadzce na Wybrzeże zaangażował się w działalność Klubu Studenciekgo Żak m.in w zespole Włodzimierza Nahornego. Był współtwórcą zespołu Rama 111, w którym gra do dziś. W latach 70 Rama 111 posiadała przez 10 lat własną audycję w Radiu Gdańsk, dokonując nagrań setek godzin archiwalnych z muzyką rozrywkową i jazzową. Uczestniczył w Jazz Jamboree, koncertach w cyklu Jazz w Filharmonii (m.in. w Filharmonii Narodowej), na festiwalach i w klubach Skandynawii.
 
Akompaniował takim gwiazdom jak Cab Calloway, Shirley Jones, Steve Allen, Bobby Short itp. Podczas Gdynia Summer Jazz Days towarzyszył angielskiej wokalistce jazzowej Elaine Delmar. 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%