Żagle w dół. Od dziś obowiązują nowe przepisy
fot. Ryszard Siwiec
Nowy próg trzeźwości - 0,2 promila alkoholu – ma zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na wodzie. W przypadku większego spożycia łódź zostanie odholowana, natomiast na sternika zostanie nałożona wysoka kara grzywny. Elbląski patrol wodny apeluje o rozsądek i rozwagę.
Dziś, 25 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy ustawy dotyczące bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych. Decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, która zapadła 10 czerwca br. w Warszawie, zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego pojazdu pływającego niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu (czyli do 0,2 promila alkoholu) lub podobnie działającego środka.
Jak wiadomo, sternicy przekonani, że na wodzie kontrole odbywają się znacznie rzadziej niż na lądzie – lubią sobie wypić. Po zaostrzeniu przepisów, służby w przypadku wykrycia nadmiaru alkoholu w organizmie u badanego są zobowiązane zabezpieczyć obiekt pływający, a nawet odholować, jeśli nie ma innego sposobu jego zabezpieczenia. W dodatku na sternika zostanie nałożona wysoka kara grzywny.
Patrol wodny funkcjonuje również u nas lokalnie. Policjanci – wodniacy sprawują kontrolę nad rzeką Elbląg, Jeziorem Drużno oraz Kanałem Jagiellońskim.
W ubiegłym roku na rybaków i żeglarzy nałożono 43 mandaty. Interweniowano 62 razy i wylegitymowano 187 osób. Zatrzymano także dwie osoby nietrzeźwe na łodzi
– poinformował nas podkom. Krzysztof Nowacki, rzecznik prasowy KMP w Elblągu.
W tym roku patrol wodny rozpoczął kontrolę już w maju. W przeciągu dwóch miesięcy wylegitymowano 110 osób, wystawiono 13 mandatów karnych oraz 5 pouczeń. Wśród kontrolowanych osób nie znalazła się żadna osoba pod wpływem alkoholu. Elbląska policja apeluje jednak o rozsądek i rozwagę, ponieważ picie w obrębie wody jest niebezpieczne nie tylko dla spożywających, ale również zwykłych użytkowników.