Zakładanie spółki z o.o - jak to zrobić?
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć na dwa sposoby. Tradycyjnie, fizycznie, czyli w formie aktu notarialnego lub przez internet - na portalu S24, który prowadzi i nadzoruje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jakie kroki trzeba zatem podjąć, aby sprawnie założyć spółkę? Jakie dokumenty trzeba wykonać?
Jak założyć spółkę z o.o?
Założenie spółki zaczynamy zawsze od przygotowania odpowiednich dokumentów i dopełnienia wszelkich obowiązków. W przypadku, kiedy chcemy spółkę zarejestrować poprzez internetowy system S24 należy rozpocząć od założenia konta na stronie. Rejestracja w systemie polega na wprowadzeniu danych identyfikacyjnych użytkownika. Aby proces zakładania spółki przebiegł szybko i skutecznie warto przygotować pełen komplet dokumentów już na tym etapie. Jeżeli z różnych względów nie czujesz się na siłach podjąć się założenia spółki samodzielnie - świetnym rozwiązaniem będzie pomoc Kancelarii Podatkowej, która nie tylko założy Twoją spółkę, ale także poprowadzi ją dalej z Tobą.
Warto także wspomnieć, że system S24 umożliwia założenie spółki przy użyciu wzorca, ale nie udostępnia wszystkich niezbędnych dokumentów. Przygotować należy zatem:
- oświadczenie o wyrażeniu zgody osoby powołanej do reprezentowania spółki wraz z oświadczeniem o jej adresie do doręczeń (jeżeli nie jest to osoba składająca wniosek)
- dane osób uprawnionych do powoływania zarządu
- dane adresowe do doręczeń osób uprawnionych do reprezentowania spółki
- oświadczenie o wniesieniu wkładu
Rejestracja spółki w S24
Założenie spółki w systemie internetowym S24 rozpoczyna się od wyboru rodzaju spółki, którą chcemy założyć. Następnie trzeba określić jej nazwę i lokalizację siedziby. Po tych krokach możemy przejść do wypełnienia wzorca umowy, w którym określa się między innymi:
- przedmiot działalności spółki
- role wspólników
- wysokość wniesionych wkładów
- uzgodnienia dotyczące podziału zysków i strat
- wysokość kapitału zakładowego
- proporcje udziałów wspólników
Kiedy umowy spółki zostanie wypełniona i podpisana, ostatnim krokiem będzie złożenie wniosku o rejestrację w KRS - również wystarczy do tego celu gotowy formularz. Do tego wniosku niezbędne będzie jednak załączenie umowy spółki, wraz z podpisanymi załącznikami.
System S24 - czy warto?
Niewątpliwą zaletą systemu S24 jest możliwość rejestracji spółki w całości przez internet. Spadają także koszty rejestracji nowej spółki - tradycyjnie za rejestracje podmiotu zapłacilibyśmy 500 złotych, a poprzez S24 zapłacimy tylko połowę tej kwoty. Zyskujemy także na czasie - uzyskanie wpisu do KS na podstawie wniosku złożonego za pośrednictwem portalu S24 powinno nastąpić w terminie krótszym niż złożonego metodą tradycyjną.
Dla wielu użytkowników zachęcający będzie także fakt, że przy rejestracji spółki poprzez system S24 możemy wykorzystać gotowe wzorce umów.
Zakładanie spółki - przez internet, czy tradycyjnie?
Nie istnieje niestety jedna odpowiedź na to pytanie. W obu wariantach otwierania spółki formalności jest dużo, zarówno w trakcie, jak i po rejestracji podmiotu. Aby sprostać wszystkim wymaganiom warto zasięgnąć pomocy Kancelarii Podatkowej, która profesjonalnie zadba o to, by proces zakładania spółki przebieg przez zakłóceń i błędów.