› relacje
19:22 / 09.09.2015

Zakończenie ćwiczenia pk. ,, TUMAK – 15’’

Zakończenie ćwiczenia pk. ,, TUMAK – 15’’

fot. nadesłane

9 września, o godzinie 11.00, na poligonie Orzysz, nastąpiło oficjalne zakończenie ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. ,,TUMAK – 15’’.

Po przyjęciu meldunku i przywitaniu z ćwiczącymi wojskami, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski podsumował krótko przebieg ćwiczenia oraz złożył podziękowania wszystkim żołnierzom w nim uczestniczącym : ,, … cele ćwiczenia zostały osiągnięte. W sposób szczególny dziękuję tym, którzy wzięli udział w ćwiczeniu ale przede wszystkim podziękowania składam dla pierwszoplanowego ćwiczącego - 1. Brygady Pancernej i jej dowódcy, Pana gen. bryg. Stanisława Czosnka.’’ Dowódca 16 dywizji zwrócił się także do wszystkich ćwiczących – ,, Dziękuję za zaangażowanie, dziękuję za ciężką pracę. Widziałem w trakcie ćwiczenia Wasz wysiłek i bardzo to doceniam”.

Wcześniej, Dowódca 16 Dywizji, spotkał się z żołnierzami rezerwy, którzy szkolili się i uczestniczyli w ćwiczeniu. „Z rozmów z Panami w trakcie działania wiem, że wszystkim odpowiadała tego typu forma odbycia szkolenia, czyli praktyczne działanie. Bardzo Panom dziękuję za dyscyplinę, zaangażowanie i realizację zadań – często dla Was nowych. Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia w trakcie kolejnych szkoleń” – powiedział na zbiórce rezerwistów generał Surawski. Wszyscy żołnierze rezerwy otrzymali z rąk Dowódcy 16 PDZ stosowne certyfikaty.

Podziękowania spłynęły także na ręce Kierownictwa Ćwiczenia w czasie krótkiej zbiórki. Gen. dyw. dr Leszek Surawski podziękował Dowództwu Dywizji oraz żołnierzom, realizującym zadania w strukturze Kierownictwa Ćwiczenia za zaangażowanie, wysiłek i wzorową realizację zadań. Najlepszym, Dowódca wręczył listy gratulacyjne i certyfikaty.

Kierownikiem ćwiczenia pk. ,,TUMAK – 15’’ był Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Leszek Surawski. Pierwszoplanowym ćwiczącym była 1.Warszawska Brygada Pancerna pod dowództwem gen. bryg. Stanisława Czosnka. Na orzyskim poligonie ćwiczyły Dowództwo i jednostki wojskowe 16 PDZ oraz jednostki i pododdziały przydzielone w ramach modułu szkoleniowego. Ćwiczyło pond 3000 żołnierzy i ponad 700 jednostek sprzętowych. Szkolili się także żołnierze rezerwy i Narodowych Sił Rezerwowych. Przed nami Święto 16 Dywizji i kolejne ćwiczenia i szkolenie.

Tekst: mjr Zbigniew Tuszyński;
Foto; st. chor. Sławomir Tessar.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 17