› relacje
09:13 / 23.09.2013

Zakończyła się XXV edycja konkursu "Od morza jesteśmy"

Zakończyła się XXV edycja konkursu

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

W sobotę uroczystym wernisażem oraz wręczeniem nagród zakończył się XXV Międzynarodowy Konkurs „Od morza jesteśmy”. Na konkurs wpłynęło 3936 prac, z których zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej 171 prac.

„Od morza jesteśmy” to cieszący się niesłabnącą popularnością konkurs który nieprzerwanie odbywa się co roku od 1983 roku. Z początku organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Malborku przy współpracy Muzeum Zamkowego. Inicjatorem i organizatorem pierwszych edycji była Wiktoria Paduch.

Od 1991 roku konkurs przeniósł się do MDK w Elblągu. Wtedy to zawiązano współpracę z Sekretariatem Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk w Elblągu, co przyczyniło się do rozszerzenia konkursu na obszar Basenu Morza Bałtyckiego. Nadało to jemu rangę międzynarodową.

W ciągu 25 lat istnienia konkursu nadesłano około 44 tysiące prac, z czego na wielu wystawach eksponowano około 6 tysięcy. W tym roku wpłynęło 3936 prac, a do wystawy konkursowej zakwalifikowano 171.

Jury w składzie:
Halina Kościukiewicz –przewodnicząca jury, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Stanisław Czuba –artysta plastyk
Zbigniew Opalewski – artysta plastyk, malarz, grafik, rysownik
Andrzej Sywula – artysta plastyk i nauczyciel w MDK Elbląg
Ewa Wojtkiewicz – sekretarz Jury, koordynator konkursu

Grand Prix przyznano - nagroda zbiorowa Klaipeda Eduardas Balsys Gymnasium of ArtsStatybininku, Klaipeda, Litwa: Tomas Tarvydas lat 18, Jurgina Norkute lat 18, Rimante Rimgailaite lat 18, Kristina Stalmokaite lat 18, Deimante Jukonyte lat 19

Szczegółowy protokół z XXV edycji konkursu znaleźć można na stronach Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.

Wystawę można oglądać codziennie, w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 21