› bieżące
08:08 / 28.02.2019

Zakup gotowej spółki krok po kroku. Jak tego dokonać i jakich dokumentów potrzebujesz

Zakup gotowej spółki krok po kroku. Jak tego dokonać i jakich dokumentów potrzebujesz

Planujesz zakup gotowej spółki? To rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców! Zobacz, jak wygląda proces zakupu gotowej spółki.

Kupno spółki z historią jest rozwiązaniem cieszącym się w Polsce rosnącą popularnością. Proces zakupu gotowej spółki nie jest skomplikowany, a zakup spółki sfinalizować można w zaledwie dni!

Dokumenty potrzebne do zakupu spółki

Kupujący przed zakupem spółki musi przygotować dokumenty oraz informacje niezbędne do sfinalizowania transakcji sprzedaży spółki. Potrzebnymi dokumentami i danymi są:

  • kopie lub skany dokumentów tożsamości wszystkich członków zarządu i wspólników
  • informacje dotyczące podziału udziałów między wspólników
  • skład zarządu spółki
  • sposób reprezentacji spółki
  • adres siedziby spółki
  • nową nazwę spółki, jeśli planujemy ją zmieniać
  • informacje o zakresie działalności.

Możliwość zakupu spółki na odległość

Umowa sprzedaży spółki, a konkretniej umowa sprzedaży udziałów w spółce, musi zostać podpisana notarialnie. Po otrzymaniu potrzebnych danych firma zajmująca się sprzedażą spółek przygotowuje potrzebny dokumenty, a następnie umawiana jest wizyta u notariusza. Dla wielu osób na pewno ważny będzie fakt, że taka umowa może zostać podpisana osobiście, przez pełnomocnika (najczęściej mianuje się nim pracownika firmy sprzedającej spółki) lub na odległość - wystarczy podpisać umowę o notariusza w swoim mieście, a następnie przesłać podpisane dokumenty.

Zazwyczaj firma sprzedająca gotową spółkę współpracuje z notariuszami, którzy oferują im szybsze terminu i atrakcyjniejsze stawki w ramach stałej współpracy, ale jeśli chcesz wybrać własnego, zaufane notariusza, to nic nie stoi na przeszkodzie - wystarczy tylko o tym poinformować odpowiednio wcześniej firmę sprzedającą.

Czas zakupu spółki

Czas potrzebny na założenie nowej spółki liczony jest w tygodniach, z kolei czas na jej zakup - w dniach! Realizacja procesu sprzedaży możliwa jest w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie zmian w KRS - tutaj czas oczekiwania to do 14 dni, ale już w momencie podpisania umowy notarialnej mamy możliwość dysponowania spółką na jej podstawie, więc prawnie nic nie zabrania nam prowadzenia działalności.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%