› bieżące
06:26 / 06.03.2013

Zalew Wiślany nadal skuty lodem. Żegluga dopiero w marcu

Zalew Wiślany nadal skuty lodem. Żegluga dopiero w marcu

fot. krynica-morska.com.pl

Sezon żeglugowy na Zalewie Wiślanym rozpocznie się najwcześniej w połowie marca. Kapitanat Portu w Elblągu informuje, że akwen jest całkowicie oblodzony. W północnej części pokrywa ma nawet 30 centymetrów grubości. Zalew jest płytki, a lód jest najpoważniejszą przeszkodą dla barek - informuje Radio Olsztyn.

Wszystko zależy teraz od pogody i decyzji Urzędu Morskiego w Gdyni. - Żegluga będzie możliwa dopiero od kwietnia, chyba że warunki atmosferyczne pozwolą na otwarcie akwenu od połowy marca. Tak było w roku ubiegłym – mówi dyrektor Portu Morskiego Arkadiusz Zgliński.

Żegluga Port Morski w Elblągu ma czterech stałych armatorów – trzech polskich i jednego rosyjskiego, którzy kursują między Elblągiem a portami Obwodu Kaliningradzkiego. Na wiosnę planowane jest utworzenie pierwszej regularnej linii transportowej.

Oprócz tego są kontrahenci, którzy korzystają z portu w miarę potrzeb. Drogą wodną transportowane są z Elbląga głównie materiały budowlane, węgiel i inne drobne towary. Władze miasta liczą na uruchomienie w tym roku także odpraw fitosanitarnych i weterynaryjnych, co pozwoli na transportowanie statkami żywności.

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%