› bieżące
10:49 / 16.01.2013

Zalew Wiślany Zalewem Wielkich Możliwości. Powstanie międzynarodowa strategia

Zalew Wiślany Zalewem Wielkich Możliwości. Powstanie międzynarodowa strategia

fot. elblag.net

Instytut Morski w Gdyni oraz uczelnie, administracje i instytucje z Kaliningradu, Bałtijska oraz Gdańska i Elbląga, zamierzają opracować wspólną strategię dla Zalewu Wiślanego, obejmującą cały akwen - z jego rosyjską (Zalew Kaliningradzki) i polską częścią. Dokument zostanie przygotowany w ramach projektu realizowanego z funduszy Programu Litwa-Polska-Rosja.

14 i 15 stycznia w Gdańsku odbyła się konferencja inaugurująca oraz warsztaty "Zalew Wiślany - perspektywy rozwoju i wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego w ramach współpracy Polska-Rosja".
 
- Tylko traktując oba Zalewy jako jeden akwen, możemy wykorzystać jego ogromne walory. Turystyczne, bo ten akwen o wymiarach 90 na 5-7 km nazywany "morskim przedszkolem", zapewnia względnie bezpieczne warunki dla uprawiania żeglarstwa jednocześnie dla trzech tysięcy jachtów niż na dużo mniej bezpiecznym morzu. I transportowe, bo Zalew Wiślany łączy ze sobą porty dwóch wielkich organizmów gospodarczych: Rosji i Unii Europejskiej - mówi Jerzy Wcisła, dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.
 
Projekt będzie realizowany przez dwa lata. Połączenie potencjału naukowego i samorządowego umożliwi dokonanie głębokiej analizy warunków naturalnych, społecznych i prawnych; wskazywanie dróg oczekiwanej ewolucji; wygenerowanie zadań możliwych do wspólnej realizacji.
 
To drugie podejście do problematyki strategii dla Zalewu Wiślanego w ostatnim okresie. - Dwa lata temu podobny projekt - choć w mniejszym zakresie - zrealizowało we współpracy z partnerami z Obwodu Kaliningradzkiego i Pomorza  - elbląskie Biuro Regionalne. Opracowany w ramach projektu "MDW E 70 - turystyka bez granic" zapewne ułatwi tworzenie strategii - dodaje Jerzy Wcisła.
 
Konferencja otwierająca projekt była przede wszystkim okazją do pokazania i refleksji nad przedsięwzięciami i pomysłami, które w różnych okresach i w różnych konfiguracjach były podejmowane. Następnym etapem będą już warsztatowe spotkania fachowców nad budowaniem wizji rozwojowej dla strefy Zalewu Wiślanego. - Celem ostatecznym jest wykazanie, że Zalew Wiślany jest nie tylko Zalewem Wielkich Możliwości, ale i Zalewem Wykorzystanych Możliwości - mówił na konferencji otwierającej Projekt Jerzy Wcisła.

6
5
oceń tekst 11 głosów 55%