› poradnik
15:33 / 15.12.2016

Zanim kupisz działkę, sprawdź księgę wieczystą

Zanim kupisz działkę, sprawdź księgę wieczystą

W najbliższym czasie zamierzasz zakupić nieruchomość położoną na terenie Elbląga? Okazuje się, że w mieście i jego okolicach buduje się w ostatnim czasie coraz więcej. Zanim jednak staniesz się właścicielem wymarzonego mieszkania lub działki pod budowę domu, musisz pamiętać o sprawdzeniu księgi wieczystej nieruchomości.

Koniec roku to czas, gdy na rynku nieruchomości zainteresowanie mieszkaniami i domami zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego jest bardzo duże. Wiele osób chce sfinalizować zakup wymarzonej nieruchomości jeszcze w starym roku. W ostatnich miesiącach taka sytuacja ma miejsce również w Elblągu. Zainteresowanie nieruchomościami wystawionymi na sprzedaż jest duże, a ceny są zróżnicowane, ale atrakcyjne – za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym trzeba zapłacić ok. 4 400 zł, a ziemia kosztuje od ok. 35 zł za metr kwadratowy.

Uważasz, że Elbląg to dobre miejsce do życia? Niezależnie od tego, czy szukasz mieszkania na rynku wtórnym lub myślisz o wybudowaniu domu we własnym zakresie, to szczególną uwagę musisz zwrócić na wpisy znajdujące się w księdze wieczystej, czyli dokumencie prowadzonym dla nieruchomości. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę.

Księgi wieczyste – co musisz o nich wiedzieć?

Dla każdej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Dlaczego? Przy sprzedaży nieruchomości nie następuje jej fizyczne wydanie. Aby zabezpieczyć stronę kupującą, jak i wszelkie osoby roszczące sobie prawa do nieruchomości, powstały właśnie księgi wieczyste. Zasadą jest, że księgę wieczystą zakłada się dla nieruchomości i znajdują się w niej najważniejsze informacje o niej. Istotne jest również to, że księgi wieczyste to rejestry jawne (każdy może zapoznać się z zawartością wybranej księgi wieczystej) i prowadzone przez instytucje zaufania publicznego – sądy rejonowe, a dokładniej działające przy nich wydziały ksiąg wieczystych.

Aby sprawdzić, czy np. mieszkanie wystawione na sprzedaż nie jest zadłużone, powinieneś wiedzieć, jak jest zbudowana księga wieczysta i jakie informacje można w niej znaleźć. Polski ustawodawca zdecydował, że księgi wieczyste będą składać się z czterech działów:

  • I dział to ogólne informacje o nieruchomości. W tym dziale znajdziesz m.in. dane o powierzchni nieruchomości i działce ewidencyjnej;
  • II dział zawiera informacje dotyczące właścicieli, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych;
  • III dział został zarezerwowany na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, które obciążają nieruchomość, np. prawo pierwokupu lub dożywocia;
  • IV dział zawiera wpisy dotyczące hipotek. Jeżeli na nieruchomości została ustanowiona hipoteka np. na rzecz banku, to zostanie ona ujawniona właśnie w tym dziale.

Wiedząc, jak jest zbudowana księga wieczysta, szybko dotrzesz do informacji, które cię interesują.

Dlaczego warto poświęcić czas na zapoznanie się z księgą wieczystą?

Jako osoba potencjalnie zainteresowana zakupem nieruchomości, musisz pamiętać o wielu kwestiach. Jedną z ważniejszych jest zapoznanie się z zawartością księgi wieczystej. Dlaczego to tak ważne? Czy masz świadomość, że wierzyciel hipoteczny (np. bank, który sfinansował zakup nieruchomości) może domagać się zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, kto jest jej aktualnym właścicielem? Jeżeli nie chcesz zakupić np. zadłużonego mieszkania czy działki i spłacać zobowiązania, którego faktycznie nie zaciągnąłeś, to musisz poświęcić czas na sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Jak sprawdzić zawartość księgi wieczystej? Dziś jest to łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, bo możesz to zrobić przez internet, korzystając z odpowiedniego serwisu. Nie posiadasz numeru księgi wieczystej? W takim razie musisz go ustalić. Więcej informacji na temat ustalania numeru ksiąg wieczystych znajdziesz na portalu Ksiegi-wieczyste.org.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%