› bieżące
13:56 / 28.01.2015

Zanim zrobisz zdjęcie...

Zanim zrobisz zdjęcie...

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie pozwalają nam na to, by często niewielkim kosztem móc spełniać niektóre swoje marzenia. Miłośnicy fotografii nie muszą już martwić się kosztami, jakie do niedawna wiązały się z robieniem zdjęć. Nie trzeba już kupować filmu, na którym jest ograniczona ilość klatek i czekać na wywołanie zdjęć.

Obecnie najczęściej stosowane są aparaty umożliwiające natychmiastowy podgląd zdjęcia oraz dające możliwość przechowywania uzyskanych obrazów bez konieczności wywoływania zdjęć. Aparaty cyfrowe są bardzo wygodne i łatwe w użyciu, jeśli nie mamy zbyt dużych oczekiwań co do jakości zdjęcia. Trzeba bowiem wiedzieć, że nawet bardzo drogi i profesjonalny sprzęt trzeba umieć obsługiwać i radzić sobie z różnymi ustawieniami, takimi jak przysłona, migawka czy ISO.

Zasadniczą różnicą między aparatami ''cyfrówkami'' a tradycyjnymi jest to, że w tych pierwszych obraz utrwalony jest w postaci cyfrowej, a w drugim przypadku mamy do czynienia z zapisywaniem informacji na światłoczułym nośniku chemicznym. Właściwie niemal cała optyka aparatów jest taka sama. Na pewno wyróżniającą cechą zdjęć uzyskanych metodą cyfrową jest to, że każdy utrwalony obraz posiada określoną rozdzielczość, która wyrażana jest w tak zwanych pikselach. Aparaty wykorzystujące technikę cyfrową mają wiele przydatnych funkcji, na przykład można z ich pomocą kręcić filmy. Prawie każdy z nas ma wbudowany aparat tego typu w swój telefon komórkowy...

Aparaty tradycyjne mają jednak pewne cechy, za które są do tej pory cenione. Dla fotografów na pewno istotne jest to, że pozwalały one uzyskać dużą rozpiętość tonalną. W tradycyjnych aparatach mamy też większy kąt widzenia, który trudno uzyskać w nowoczesnych modelach, chyba, że zainwestujemy w pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe. Osoby zajmujące się fotografią artystyczną podkreślają też, że aparaty robiące cyfrowe zdjęcia zmieniają obszary bardzo jasne na białe, pozbawiając je zupełnie jakichkolwiek informacji. Często też na zdjęciach cyfrowych otrzymujemy efekt przebarwień, który musimy później korygować.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%