Zaplanuj urlop w 2019 roku. Wydłuż czas wypoczynku!
Zgodnie z prawem w ciągu roku przypada nam 13 dni ustawowo wolnych od pracy, których układ w kalendarzu na 2019 r. jest atrakcyjny, jeśli chodzi o przedłużenie przerwy od pracy.
1. Na początek niezbyt dobra wiadomość. Święto Trzech Króli wypada w w tym roku w niedzielę – 6 stycznia. Przypomnijmy, że w przypadku wolnego wypadającego w niedzielę po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie.
2. Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych wypada w tym roku w niedzielę 21 kwietnia, co daje nam w sumie 3 dni wolne od pracy – sobotę, niedzielę i poniedziałek – odpowiednio: 20,21 i 22 kwietnia. Plusem jest to, ze Wielkanoc w tym roku jest późna. Pod koniec kwietnia możemy (nieśmiało) liczyć na wiosenną pogodę.
3. Prawdziwą okazję do przedłużenia sobie urlopu mamy w maju. 1 maja wypada w środę, a 3 maja w piątek. Nietrudno obliczyć, że dzięki wzięciu zaledwie 1 dnia wolnego (czwartek, 2 maja) możemy cieszyć się 5 dniami wypoczynku. To nie wszystko. Jeżeli weźmiemy jeszcze kolejne dwa dni wolnego – 29 i 30 kwietnia (poniedziałek i wtorek) będziemy mieli aż 9 dni wolnego!
4. Kolejna szansa na 4 dni wypoczynku będzie w czerwcu. Stanie się tak, jeżeli weźmiemy urlop w piątek, 21 czerwca, gdyż Boże Ciało wypada w czwartek (20 czerwca).
5. Okazja do wydłużenia wolnego będzie również w sierpniu. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypada w czwartek 15 sierpnia. Jeżeli weźmiemy wolne w piątek, to uzyskamy w sumie 4 dni wolnego.
6. Możliwości dłuższego wypoczynku pojawią się także w listopadzie. 1 listopada wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek, co w sposób naturalny powoduje, że będziemi mieli okazję skorzytsac z dwóch tzw. długich weekendów.
7. Święta Bożego Narodzenia w 2019 roku dają możliwość uzyskania aż dwunastu dni wolnych od pracy. Pierwszy i drugi dzień świąt wypada w środę i czwartek (wigilia we wtorek), a zatem jeśli weźmiemy trzy dni urlopu (23, 24 i 27 grudnia), będziemy mogli cieszyć się długim wypoczynkiem trwającym aż dwanaście dni – od 21 grudnia (sobota) do 1 stycznia łącznie.
Dni wolne od pracy (2019 r.)
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli
- 21 i 22 kwietnia – Wielkanoc
- 1 maja – Święto Pracy
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
- 9 czerwca – Zesłanie Ducha Świętego
- 20 czerwca – Boże Ciało
- 15 sierpnia – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Święto Niepodległości Polski
- 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie