Zapnij pasy!!!
Ciało człowieka podczas wypadku przy prędkości zaledwie 50 km/h gromadzi energię kinetyczną porównywalną do uderzenia o ziemię po upadku z trzeciego piętra. Energię przy 110 km/h można porównać do skoku z kilkunastopiętrowego budynku. Dlatego ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i zabezpieczanie zwierząt i przedmiotów przewożonych w aucie.
Na duże przeciążenia jesteśmy narażeni już przy prędkości 13 km/h. Wtedy głowa kierowcy, który został uderzony w tył, przemieszcza się o blisko pół metra w niecałe ćwierć sekundy i waży siedmiokrotnie więcej niż normalnie. Siła uderzenia przy większych prędkościach niejednokrotnie sprawia, że osoby bez zapiętych pasów tratują innych lub są wyrzucane poza samochód.
Przedmioty leżące w samochodzie, choć mogą wydawać się niegroźne, przy dużej prędkości mogą nabrać niebezpiecznie dużej energii: przy 100 km/h książka o wadze 250 g, leżąca na tylnej półce, gromadzi tyle energii kinetycznej co pocisk wystrzelony z pistoletu.
– Wszystkie, nawet najdrobniejsze przedmioty powinny być odpowiednio unieruchomione bez względu na długość podróży – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Tylna półka powinna pozostawać pusta nie tylko dlatego, że przedmioty znajdujące się na niej mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne podczas zderzenia czy nagłego hamowania, ale także ze względu na to, że zmniejszają one widoczność – dodają trenerzy.
Właściciele samochodów typu kombi powinni przewozić zwierzęta w bagażniku, a w innym przypadku przypinać je w specjalne szelki samochodowe. Mniejsze zwierzęta najlepiej przewozić w specjalnie przeznaczonych do tego transporterach.
Wypadek nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale by zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń, powinniśmy zastosować się do poniższych zasad:
- zapinać pasy bez względu na zajmowane miejsce w samochodzie,
- nie zakładać nóg na inny fotel, deskę rozdzielczą,
- nie leżeć na fotelach,
- nie przekładać górnej części pasów pod ramieniem, nie udawać zapinania pasów przytrzymując je jedynie ręką,
- schować lub odpowiednio zabezpieczyć wszystkie ruchome przedmioty wewnątrz auta: telefony, butelki, książki,
- przewozić zwierzęta w specjalnych transporterach lub szelkach samochodowych,
- pozostawić zupełnie pustą tylną półkę w samochodzie,
- nie przewozić większej ilości pasażerów niż zezwala na to przeznaczenie auta.