› poradnik
13:35 / 20.05.2014

Zasady uszczelniania okien

Zasady uszczelniania okien

Okna są bardzo istotne w każdy domu, ponieważ pozwalają promieniom słonecznym dotrzeć do wnętrza, naturalnie je oświetlić i nierzadko również upiększyć. Dzięki temu nie musimy zapalać sztucznego światła i marnować prądu, a do tego czujemy się o wiele lepiej, ponieważ światło słoneczne działa na nas bardzo korzystne. Do tego dochodzi możliwość otwierania ich i wpuszczania świeżego powietrza do domu, szczególnie latem. A co z zimą?

Zimą okna muszą być odpowiednio uszczelnione...

Jeśli okna nie będą uszczelnione, to bardzo szybko odczujemy tego negatywne konsekwencje na swojej skórze, ale nie tylko – odczuje to również nasz dom. Pogoda zimą i jesienią bywa okropna, niekiedy nawet latem i wiosną bywa nie do pozazdroszczenia, w związku z czym bardzo istotne jest zadbanie o to, abyśmy w domu byli bezpieczni, aby było nam ciepło i przede wszystkim sucho.

Niestety nie jest tak jak się wydaje, nie wystarczy nam odrobina taśmy uszczelniającej, pianki czy silikonu, szczególnie, jeśli chodzi o stare drewniane okna albo jakieś ubytki obok plastikowych okien. Owszem, coś przecież trzeba zrobić, ale najlepiej jest zadbać o odpowiednie uszczelnienie ościeżnic w trakcie zakładania okien, aby później nie borykać się z tego typu problemami. Do uszczelniania okien idealnie nadają się systemy uszczelniania okien od Isocell - jest to nowy system uszczelniający T-FAL, bazujący na profilu system do uszczelniania drzwi i okien. Stosuje się go zamiast systemu taśmowego lub izolacyjnego. Można go stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.

W przypadku ościeżnicy i muru bardzo ważne jest ich odpowiednie połączenie – należy wykonać to w taki sposób, aby nie pozostały pomiędzy żadne, nawet najmniejsze mikroskopijne szczeliny, bowiem  to przez nie może przedostawać się woda, która jest najbardziej szkodliwa, a do tego okna nie będą pełnić takiej dobrej roli ochrony akustycznej, zakłócając spokój domowników, co jest szczególnie słyszalne podczas dużego wiatru.

Oczywiście wiedzę na temat uszczelniania powinni mieć fachowcy zajmujący się montowaniem okna, niestety w tej kwestii bywa różnie – aby mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze wykonane zawsze lepiej przeprowadzić na ten temat szczegółową rozmowę i odrobinę poczytać, mimo że żaden specjalista tego nie lubi.

Istnieją jednak pewne żelazne zasady uszczelniania, które stosuje każdy – dotyczą one uszczelniania wewnątrz pomieszczeń, co wykonuje się przy pomocy materiałów proizolacyjnych, a mianowicie folii paroszczelnych i specjalnych silikonów, jak również od zewnątrz poprzez materiały paroprzepuszczalne, czyli tasy z pianki i folie paroprzepuszczalne.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%