Zaskakująca decyzja papieża. Benedykt XVI abdykuje
Tę zaskakującą wiadomość agencja ANSA podała kwadrans przed godziną 12.00. Pontyfikat ma wygasnąć 28 lutego o godz. 20.00. Papież ogłosił swoją decyzję podczas konsystorza w Watykanie, uzasadniając ją "brakiem sił do sprawowania powierzonej mu posługi".
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Jego Ekscelencję ks. Biskupa Jana Styrnę. Biskup Styrna nie zamierza zabierać głosu - poinformował ks. Wojciech Skibicki, rzecznik Kurii Diecezji Elbląskiej .
Poniżej fragment oświadczenia Papieża Benedykta XVI:
Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.
Papież Benedykt XVI, a właściwie Joseph Ratzinger 19 kwietnia 2005 został wybrany 265. (według innej rachuby 266.) papieżem. Miał wtedy 78 lat. Jest najstarszą osobą (w chwili wyboru) wybraną na papieża od czasów Klemensa XII.
Pierwszym papieżem, który abdykował, był Poncjan, który został następcą Św. Piotra w 230 r. Pięć lat później ustąpił, wygnany przez cesarza Maksymina Traka na Sardynię.
Z kolei w 1294 roku papież Celestyn VI na specjalnie zwołanym konsystorzu jako pierwszy papież odczytał formułę abdykacji i sam ustąpił z urzędu, oddając insygnia władzy.
Współcześnie tylko dwaj papieże nosili się z zamiarem abdykacji. Pius XII i Paweł VI przygotowali na piśmie zrzeczenie się z urzędu. Pius XII ((1939-58) chciał w ten sposób zabezpieczyć Kościół na wypadek, gdyby został uprowadzony przez wojska hitlerowskie. Paweł VI (1963-78) obawiał się opróźnienia urzędu ze względu na jego chorobę. Oba tajnie przechowywane dokumenty nie zostały wprowadzone w życie.
Poprzednik papieża, Jan Paweł II sam odrzucał możliwość zrzeczenia się urzędu. W 1995 r., gdy skończył 75 lat, a więc osiągnął wiek, w którym biskupi mają obowiązek złożenia urzędu, oświadczył, że pozostanie tak długo w Watykanie, "jak zechce tego Bóg". Kiedy rok wcześniej, w 1994 r. leżał w klinice im. Gemellego, mówił lekarzom: "Muszę być zdrowy, bo nie ma miejsca dla emerytowanych papieży".