› dzieci i rodzina
11:05 / 14.01.2013

Zastanawiasz się, w którym szpitalu chcesz rodzić? Ta strona ułatwi Ci wybór

Zastanawiasz się, w którym szpitalu chcesz rodzić? Ta strona ułatwi Ci wybór

Pod koniec ubiegłego roku, ruszyła nowa akcja Fundacji Rodzić po Ludzku - baza danych polskich oddziałów położniczych w formie wygodnej wyszukiwarki GdzieRodzić.info. Na stronie znajduje się baza, w której ujęto 400 porodówek, również z Elbląga i naszego regionu. Teraz kobieta spodziewająca się dziecka może znaleźć odpowiadającą jej placówkę, a potem ją ocenić - ułatwiając wybór kolejnej przyszłej mamie.

- Poród wciąż dla tysięcy kobiet nie jest pozytywnym doświadczeniem. Nadal nie szanuje się ich przeżyć, bólu, ich prawa do decydowania o sobie i swoim dziecku. Także obecnie wiele interwencji medycznych wykonuje się bez uprzedzenia i zgody kobiety, nie dba o intymność i prywatność w czasie porodu - czytamy na stronie Fundacji.
 
Dlatego też powstał serwis, gdzie każda kobieta może sprawdzić szpitale w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a także ocenić szpital w którym rodziła.
 
Co ważne projekt uwzględnia obiektywną ocenę szpitala, czyli dane statystyczne, które sama placówka przedstawia - dotyczą m.in. liczby porodów, nacięć krocza, cesarskiego cięcia, znieczulenia.
 
Na stronie znajduje się także opis każdego oddziału położniczego wraz z nazwiskami lekarzy, którzy tam pracują. Kobiety także mają możliwość skomentowania danego szpitala. To poniekąd reklama dla placówki, ale i najbardziej zasłużona forma oceny, jaką może wystawić pacjentka. 
 
Co prawda, serwis działa od niedawna, ale już teraz można poznać opinie pacjentek, które rodziły w elbląskich szpitalach. Niestety nie wszystkie placówki podały dane pozwalające porównać, jak wypadają np. pod względem ilości przeprowadzanych cesarskich cięć czy podawanych znieczuleń, na tle innych oddziałów w kraju. Szpitale deklarują jednak, że będą te informacje uzupełniać.
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%