Zatrudniają cudzoziemców i szkolą się
fot. PUP w Malbotku
Funkcjonariusze grup i zespołów do spraw cudzoziemców z placówek i Wydziału ds. Cudzoziemców Morskiego Oddziału Straży Granicznej zakończyli w czerwcu cykl szkoleń dla przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Miało to związek ze zniesieniem 11 czerwca obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy legitymujących się paszportem biometrycznym i wynikającymi z tego wątpliwościami w obszarze dostępu do rynku pracy.
Spotkania odbywały się głównie w miejscowych powiatowych urzędach pracy. W ocenie uczestników, była to doskonała okazja do omówienia nie tylko zasad wykonywania pracy przez cudzoziemców w ruchu bezwizowym, ale także ugruntowania wiedzy z zakresu legalnego powierzania pracy obywatelom państw trzecich, głównie w oparciu o uproszczony system dostępu do rynku pracy (tj. na podstawie oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy).
Szkolenia cieszyły się dużą frekwencją. Liczną grupę uczestników stanowili zarówno pracownicy urzędów pracy, przedstawiciele podmiotów już od wielu lat zatrudniających cudzoziemców, ale także i ci pracodawcy, którzy w niedalekiej przyszłości planują powierzyć pracę obywatelom krajów trzecich, choćby z uwagi na trwający sezon turystyczny i zgłaszane problemy w pozyskaniu polskich pracowników. Tylko w trakcie jednej z takich konferencji zorganizowanej wspólnie przez Gdański Urząd Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, Morski Oddział Straży Granicznej oraz gospodarza – organizację „Pracodawcy Pomorza” – bezpośrednio uczestniczyło około 40 przedsiębiorców, zaś jej przebieg transmitowany był on-line do wszystkich członków tej największej na Pomorzu organizacji pracodawców i przedsiębiorców.
Spotkania funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej z przedstawicielami instytucji rynku pracy będą kontynuowane. Na przełomie roku zaplanowano wspólnie z urzędami pracy oraz inspektorami pracy kolejne przedsięwzięcia ukierunkowane na przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw i wykroczeń w obszarze nielegalnego zatrudniania cudzoziemców. Jest to związane z zapowiedzianymi od 1 stycznia przyszłego roku istotnymi zmianami w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców, które wynikają głównie z implementowania zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Będą także organizowane spotkania szkoleniowo – informacyjne, które posłużą wymianie doświadczeń w zakresie nowych regulacji prawnych.
kpt. SG Andrzej Juźwiak
rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku