› bieżące
11:01 / 04.02.2013

Zawieszenie działalności gospodarczej. Recepta na kryzys w firmie?

Zawieszenie działalności gospodarczej. Recepta na kryzys w firmie?

Czy własna działalność jest dziś gwarancją sukcesu? Prognozy gospodarcze studzą optymizm i pokazują, że w dobie kryzysu nic nie jest pewne, a działalność gospodarcza może przestać przynosić dochody. Jak temu zaradzić? Co zrobić, gdy kryzys dotknie również naszą firmę?

Jednym z rozwiązań jest zawieszenie działalności gospodarczej na pewien okres i wznowienie jej na określonych zasadach. Poniżej przedstawiamy kilka informacji przydatnych w tym procesie.

Warunki

Działalność gospodarcza może być zawieszona w dowolnym momencie. W przypadku prowadzenia działalności w różnych formach prawnych, zawieszona może być jedna z tych form. Gdy mamy do czynienia ze spółką cywilną, warunkiem jest zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników. Co więcej możliwość ta jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy nie będą zatrudniać pracowników w ramach zawieszonej działalności.

Gdy już podejmiemy decyzję, informacja o zawieszeniu działalności musi być przekazana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawieszenia, a najlepiej z pewnym wyprzedzeniem.

Na jak długo można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej? Prawo przewiduje okres od 30 dni do 24 miesięcy. O długości ewentualnego zawieszenia decyduje przedsiębiorca. Ma on też prawo do kilkukrotnego zawieszenia tej samej działalności, jednak w przypadku zawieszenia na okresy po sobie następujące, ich suma nie może przekraczać 24 miesięcy.


Prawa i obowiązki

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę pewne prawa i obowiązki. Może on w okresie zawieszenia działalności prowadzić czynności potrzebne do zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania sprzed daty zawieszenia działalności, a także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Ponadto przedsiębiorca może lub nawet musi brać udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem tej działalności gospodarczej. Prawem przedsiębiorcy jest również osiąganie przychodów finansowych, nie tylko z działalności prowadzonej przed zawieszeniem, ale również z innych źródeł. Musi on poza tym liczyć się z możliwością kontroli ze strony państwa.


Wznowienie działalności

A co dalej? Gdy okres zawieszenia działalności dobiegnie końca, przedsiębiorca ma dwie możliwości: wznowić działalność lub ją zakończyć. Tu również potrzebny jest wniosek, w przeciwnym razie po upływie 24 miesięcy od dnia złożenia wniosku o zawieszenie, wpis do Ewidencji zostanie wykreślony, a wnioskodawcy grozić będzie kara grzywny. Nim jednak dojdzie do ewentualnego wykreślenia, przedsiębiorca otrzyma pisemne wezwanie, z wyznaczonym 30-dniowym terminem na zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności.

Wniosek o wznowienie działalności należy przedłożyć organom ewidencyjnym, takim jak wójt, burmistrz czy też prezydent miasta. Dokonuje się tego nieodpłatnie, za pomocą takiego samego formularza jak w przypadku zawieszenia działalności.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%