08:13 / 29.04.2019

Zazdrość starszego rodzeństwa - jak poradzić sobie z tym problemem

Zazdrość starszego rodzeństwa - jak poradzić sobie z tym problemem

Gdy dziecko dowiaduje się, że zostanie starszym bratem lub siostrą, nie zawsze cieszy się tak bardzo jak rodzice, a nawet jest smutne, złe lub przerażone. Takie emocje mogą nasilać się, gdy maluszek pojawi się już na świecie i starsze dziecko zacznie odczuwać tę ogromną zmianę, na którą będzie reagowało zazdrością. Jak tego uniknąć? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem zazdrości o młodsze rodzeństwo.

Przygotuj dziecko na zmiany

By dziecko odnalazło się w nowej sytuacji i zaakceptowało ją, należy rozpocząć przygotowania już w ciąży. Malucha trzeba oswoić z faktem, że za niedługi czas w domu pojawi się nowa, malutka, ale wymagająca istotka.

Starsze dzieci na wieść o nowym członku rodziny reagują najczęściej entuzjastycznie. Myśl o byciu starszym bratem lub siostrą jest pozytywna
i niesie ze sobą radość, a nawet dumę.

O wiele trudniej jest wytłumaczyć młodszemu dziecku, co właściwie oznacza rodzeństwo i jakie zmiany ze sobą przyniesie. Małe dziecko łatwiej przyswoi informacje, które zobaczy niż te, które usłyszy. Bardzo pomocne mogą więc być książeczki edukacyjne dla dzieci, które za pomocą barwnych ilustracji przedstawiają dzidziusia w brzuchu mamy, czas, gdy dziecko przebywa
w szpitalu oraz moment, gdy razem z mamą wraca do domu.

Oczywiście zmiany nie skończą się na tym, że maluszek będzie teraz z wami mieszkał. Dziecko powinno wiedzieć, jak teraz powinno się zachowywać, czego mu nie wolno, a co będzie wyglądało inaczej niż do tej pory. Najlepiej, użyć prostych i zrozumiałych zwrotów, np.:

  • maluszek nie potrafi sam jeść i pić, nie potrafi się także samodzielnie ubierać i zasypiać, dlatego mamusia musi mu w tym pomagać, jak podrośnie to wszystkiego się nauczy
  • noworodek nie umie chodzić, dlatego mama nosi go na rękach
  • gdy twój braciszek/siostrzyczka śpi, musimy być cichutko, by się nie obudził
  • mama karmi dziecko z piersi, bo tam znajduje się mleko dla dzidziusia
  • dzidziusia można pogłaskać, ale bardzo delikatnie i tylko czystymi rączkami
  • noworodek ma swoje zabawki, mięciutkie i bezpieczne dla maluszków, nie bawi się jeszcze koparkami i traktorami, bo to zabawki dla starszaków, więc nie wolno wrzucać mu ich do łóżeczka i musisz trochę poczekać, aż pobawi się razem z tobą
  • mama będzie się z tobą bawiła, jak tylko odłoży maluszka do łóżeczka, musisz być cierpliwy.

Wszystko, co dla nas wydaje się oczywiste, dla dziecka jest nowe
i niezrozumiałe, dlatego należy wykazać się dużą cierpliwością i tłumaczyć dziecku wszystko w taki sposób, by mogło to zrozumieć i postarało się zaakceptować.

Po równo miłości dla każdego

Bardzo trudno jest tak zagospodarować czas między obowiązkami, opieką nad dziećmi i zabawą, by poświęcić go każdemu dziecku tyle samo, można za to każdemu dać po tyle samo miłości i czułości.

W czasie drzemki młodszego rodzeństwa poświęć czas starszemu dziecku. Pograjcie razem w gry, obejrzyjcie jakiś film, zróbcie ciasteczka lub po prostu wykorzystajcie ten czas na rozmowę. Niech starsze dziecko wie, że rodzice mają dla niego czas i w tej chwili to ono skupia całą uwagę.

Warto również angażować starsze dziecko do prostych czynności przy noworodku. Może przynieść pieluszkę, posypać pupę malucha pudrem, podać butelkę, nasmarować oliwką rączki lub zaśpiewać kołysankę na dobranoc. To będą małe, a zarazem bardzo duże gesty, które pomogą tworzyć więź między dziećmi.

Nawet codzienny buziak na dobranoc dla każdego dziecka, sprawi, że poczują, że mama kocha ich tak samo mocno.


Prezent od rodzeństwa

Wszystkie dzieci uwielbiają dostawać prezenty, a jeśli są one od młodszego rodzeństwa, pomagają również przełamać pierwsze lody i wkupić się troszkę w łaski starszego brata lub siostry. Może to być pozytywka, figurka, zawieszka na bransoletkę lub pudełko na cenne skarby, ważne, by stanowiło pamiątkę  i kojarzyło się dziecku miło z młodszym bratem lub siostrą.

Starsze dziecko może namalować laurkę dla młodszego rodzeństwa, które oprawicie w ramkę i powiesicie w pokoju maluszka. Może również przygotować album rodzinny ze zdjęciami mamy, taty, domowego futrzaka i oczywiście jego samego. Napiszcie w albumie życzenia dla maluszka i schowajcie w sekretne miejsce. Gdy młodsze rodzeństwo podrośnie, wspólnie pokażcie mu ten skarb.

Warto również zabrać starsze dziecko na zakupy, by wybrało ubranka, kocyk lub zabawkę dla noworodka. Powinno wiedzieć, że jego pomoc i zdanie przy wyborze jest ważne.

Gdzie szukać wsparcia

Zazdrość między rodzeństwem to trudny temat, który bardzo często jest powodem zakłopotania rodziców i niemocy w znalezieniu rozwiązania. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i nie na każde może skutkować ten sam sposób.

Warto również zajrzeć na blog dla mam, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat problemów rodzicielskich, nie tylko tych wynikających z zazdrości między rodzeństwem ale również wielu innych,

To miejsce, gdzie rodzice zaglądają często, poznać doświadczenia innych, a także zapoznać się z ich poradami i wskazówkami Wiele z nich może pomóc również tobie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%