› zapowiedzi
12:43 / 26.09.2017

Zbiórka żywności w Elblągu. Pomóżmy rodzinom z gminy Pasłęk, które ucierpiały podczas powodzi

Zbiórka żywności w Elblągu. Pomóżmy rodzinom z gminy Pasłęk, które ucierpiały podczas powodzi

W najbliższy piątek i sobotę (29 i 30 września) w całym kraju banki żywności prowadzić będą doroczną zbiórkę żywności w sklepach pod hasłem „Podziel się dobrym posiłkiem”.

Żywność zostanie przekazana lokalnym organizacjom które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci tj.: szkoły, świetlice, oraz stowarzyszenia pomagające najbiedniejszym dzieciom oraz młodzieży. 

„Początek roku szkolnego to trudny okres. Rodzice i opiekunowie zwykle stają przed trudnymi wyborami – czy kupić szkolne przybory, jesienne ubrania, czy przygotować posiłki dla dzieci. Dlatego, co roku w partnerstwie z firmą Danone organizujemy zbiórkę żywności, w tym roku pod hasłem Podziel się Dobrym Posiłkiem. Zachęcamy do przekazywania mleka UHT, płatków śniadaniowych, przetworów warzywnych i owocowych, mąki, kaszy, ryżu oraz odżywek dla dzieci”, mówi Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W Elblągu część zebranej żywności przeznaczymy dla pomoc dla około 20 rodzin poszkodowanych w czasie ostatniej ulewy z terenu gminy Pasłęk. Taka potrzeba została do nas zgłoszona. Toteż prosimy mieszkańców Elbląga o hojność, żeby ta pomoc była jak największa.
Jak informuje Federacja Polskich banków Żywności przez ostatnie 14 lat, w ramach Programu Podziel się Posiłkiem, realizowanego przez Banki Żywności wspólnie z firmą Danone, udało się przekazać  już ponad 17  milionów ciepłych posiłków! 
Pomóc można również online. Wystarczy wejść na charytatywni.allegro.pl i kupić paczkę z produktami spożywczymi za 5, 10, 15 i 50 zł. Każda paczka to odpowiednio 3, 6,7 lub 15 posiłków dla dzieci [2].
O programie 
Zainicjowany w 2003 roku program „Podziel się posiłkiem” firmy Danone jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych prowadzonych przez biznes w Polsce. To drugi, po Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, program społeczny, najlepiej znany  przez Polaków. Do tej pory w jego ramach przekazano ponad 17 milionów posiłków potrzebującym dzieciom z całej Polski. 
Głównym celem programu „Podziel się posiłkiem”, który od  tego roku zmienia nazwę na „Podziel się dobrym posiłkiem”, jest walka z niedożywieniem dzieci. Jednak niedożywienie teraz nie jest tym samym problemem, z którym zetknęliśmy się w 2003 roku.

Zauważalna jest zmiana ilościowego niedożywienia na jakościowe. Potrzebujące dzieci mają dostęp do jedzenia, jednak posiłki są często niewystarczająco dobre -  nie dostarczają  wszystkich składników odżywczych, niezbędnych dla rozwijającego się organizmu. Dlatego do programu, oprócz nadal niezwykle ważnego przekazywania żywności, dodaliśmy filar edukacyjny dotyczący zdrowego odżywiania. 
Jak co roku najważniejszym elementem programu będzie dwudniowa ogólnopolska zbiórka żywności, którą dla

Programu organizuje programu - Federacja Polskich Banków Żywności. W tym corocznym działaniu dobroczynnym bierze udział ponad 2000 sklepów,  i 40 000 wolontariuszy a także  partnerzy społeczni i biznesowi, kontrahenci Danone,  a  co najważniejsze – konsumenci. W czasie zbiórki daje się zgromadzić nawet kilkaset ton produktów, które przekładają się na miliony posiłków.. Od początku trwania programu przekazano ponad 17 milionów posiłków potrzebującym dzieciom. Oprócz tradycyjnej zbiórki żywności od 2014 roku dzięki zaangażowaniu serwisu charytatywni.allegro.pl udział w zbiórce możliwy jest również online.
Wbrew powszechnym przekonaniom, niedożywienie nie dotyczy jedynie dzieci, które niedojadają. Dotyka ono również także dzieci, które jedzą źle ze względu na złe nawyki żywieniowe i niewłaściwą dietę – nawet dzieci z nadwag, często dotkniętych niedoborami składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym program obejmie szczególną opieką wybraną grupę świetlic środowiskowych, które otrzymają wsparcie merytoryczne pozwalające w lekkiej formie zabawy edukować podopiecznych świetlic w zakresie zdrowego żywienia, przybliżając im praktyczne znaczenie piramidy żywieniowej, pojęcie porcji odpowiednich do wieku oraz zasady komponowania prostych, zdrowych posiłków. Placówkom na obszarze działania Banku Żywności w Elblągu, które nie zostaną objęte ww. programem, Bank Żywności oferuje takie zajęcia edukacyjne w ramach działań towarzyszących w programie FEAD.

W Elblągu zbiórka będzie prowadzona w sklepach sieci Biedronka, wybranych sklepach sieci Społem, sieci Va bank, w sklepie Piotr i Paweł, w marketach Lidl  przy ul. Dębowej, Lewiatan, Stokrotka, E.Leclerc. Carrefour i Kaufland. Ponadto zaprzyjaźnione stowarzyszenia będą zbierać żywność na potrzeby swoich mieszkańców w Suchaczu i Starym Polu.


W imieniu Zarządu i pracowników Banku Żywności w Elblągu
Teresa Bocheńska


O Bankach Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000063599), której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 32 Banki Żywności działające na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3 500 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 2 000 000 osób najbardziej potrzebujących.

O Danone

Firma Danone Sp. z o.o. jest obecna w Polsce 22 lat. Jest liderem w branży świeżych produktów mlecznych. Misją firmy Danone jest, by poprzez żywność nieść zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Firma od lat walczy z niedożywieniem dzieci w Polsce poprzez program Podziel się Posiłkiem i Partnerstwo dla Zdrowia (produkty Mleczny Start).  Więcej na www.danone.pl 

O charytatywni.allegro.pl 

Należąca do Allegro.pl platforma charytatywni.allegro.pl to miejsce, które łączy zakupy online z dobroczynnością. Ta strona ułatwia internautom pomaganie, a organizacjom pożytku publicznego zbieranie środków na cele statutowe. Przedmioty wystawione za pośrednictwem serwisu charytatywni.allegro.pl pojawiają się na stronach allegro.pl. To największa platforma handlowa w polskim internecie, którą każdego miesiąca odwiedza średnio 
12 mln użytkowników wybierających spośród 32,5 mln wystawionych ofert. Przy okazji zakupów online mogą też wesprzeć szczytny cel. 
 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%