› bieżące
13:15 / 01.07.2019

Zbiorniki hydroforowe - czym się charakteryzują?

Zbiorniki hydroforowe - czym się charakteryzują?

Zbiorniki hydroforowe przeznaczone są do utrzymania i stabilizacji wymaganego ciśnienia wody w sieci wodociągowej, a także do magazynowania wody celem jej zabezpieczenia na czas wzrostu zapotrzebowania.

Jak to działa?

Zbiorniki hydroforowe składają się ze zbiornika ciśnieniowego, a także pompy hydroforowej i presostatu, czyli czujnika różnicy ciśnień. Zbiorniki hydroforowe wypełniane są częściowo wodą, nad której powierzchnią znajduję się powietrze tzw. poduszka sprężonego powietrza. Kiedy woda jest pompowana do wnętrza, to automatycznie powoduje to zmniejszenie dostępnej powierzchni dla powietrza. Efektem następuje jego sprężanie. W zbiorniku wzrasta więc ciśnienie, które naciska na wodę, wypychając ją ze zbiornika. Kiedy ciśnienie dochodzi do punktu maksymalnego i granicznego, to czujnik ciśnienia wyłącza pompę. Jednocześnie otwarcie zaworów powoduje, że sprężone powietrze wypycha wodę ze zbiornika, dając ciśnienie w sieci wodociągowej. Tym samym spada ciśnienie, i powietrze na nowo się rozpręża. Czujnik ciśnienia włącza pompę, która znowu napełnia zbiornik do maksymalnego bezpiecznego poziomu. Cały ten cykl powtarza się zatem w nieskończoność.

Jaki zbiornik?

Wybierając odpowiedni dla nas zbiornik musimy przede wszystkim zadbać o to, aby jego pojemność była dostosowana do naszych potrzeb oraz możliwości. Jeśli zbiornik będzie zbyt mały, to konieczne będzie częste uruchamianie się pompy. W efekcie zbiornik nie będzie dla nas rozwiązaniem ekonomicznym. Dlatego przed zakupem warto obliczyć lub przynajmniej oszacować wysokość zużycia przez nas wody. Przy samym zakupie zwróćmy uwagę na to, jaką liczbę załączeń na godzinę ma pompa. Częsta liczba cykli pompy spowoduje bowiem przedwczesne wyeksploatowanie silnika. Musimy też pamiętać, że im lepiej zbiornik będzie dobrany do naszych potrzeb, tym zapewnimy mu dłuższą żywotność. Na rynku znaleźć też możemy zbiorniki przeponowe zbiorniki hydroforowe i takie, które są bez przepony. Przeponowe zbiorniki hydroforowe posiadają membranę oddzielającą gromadzoną w zbiorniku wodę od poduszki powietrznej. Takie rozwiązanie jak wszystkie ma swoje wady oraz zalety. Wymagają one kresowego dopompowywania z uwagi na fakt, że oddzielone powietrze nie rozpuszcza się w wodzie. Problemem może też być woda, która wymaga uzdatniania. Dlatego przy zamontowaniu takiego zbiornika powinniśmy przeprowadzić analizę fizykochemiczną i ustalić, czy woda nie zawiera żelaza, manganu, a także nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Zbiorniki z przeponą mają jednak swoje zalety. Powietrze oddzielone przeponą charakteryzuje się bowiem maksymalnym ciśnieniem przy minimalnej zajmowanej objętości. Jednocześnie przed powrotem wody do studni zabezpiecza zawór zwrotny montowany przed zbiornikiem hydroforowym. Zbiorniki tego typu działają zatem bardziej cyklicznie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane dużo efektywniej z punktu widzenia ekonomii i samego przepływu wody. Warto też przeprowadzić na samym początku test wydajności, który odpowie nam na pytanie, czy zbiornik został odpowiednio dobrany i zamontowany.

Więcej informacji znajdziesz na www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-hydroforowe.19.html

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%