› bieżące
13:51 / 08.12.2012

ZBK windykuje ale też pomaga zadłużonym

ZBK windykuje ale też pomaga zadłużonym

fot. Bartosz Ponichtera

Do Zarządu Budynków Komunalnych w tym roku wpłynęło 417 wniosków lokatorów mieszkań komunalnych w sprawie przystąpienia do programu oddłużeniowego. Miejscy urzędnicy szacują, że kwota objęta tymi wnioskami sięga ponad 6 mln zł istniejącego zadłużenia. Mieszkańcy mogą ten dług odpracować albo zamienić swoje mieszkanie na tańsze.

Jak zapewnia Agnieszka Kozoń, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu, program oddłużeniowy nie kończy się w tym roku. Prezydent miasta Grzegorz Nowaczyk zgodził się, aby ZBK mógł nadal przyjmować wnioski osób, które chcą uregulować swój dług.

- Kompleksowy Program Naprawczy składa się z dwóch grup – programu oddłużeniowego oraz świadczeń wzajemnych – tłumaczy Agnieszka Kozoń.  – Do 22 października tego roku otrzymaliśmy w sumie 417 wniosków przystąpienia do programu oddłużeniowego, na łączną kwotę ponad 6 mln zł z odsetkami. Nasze działania zmierzają do tego, aby odzyskiwać kiedy można dług, unikać eksmisji i pomagać w zamianie mieszkań.

Dług można odpracować

Dłużnicy mogą odpracować swój dług, świadcząc usługi na rzecz jednostek organizacyjnych miasta – np. Szpitala Miejskiego.

- Jeśli mieszkańcy miasta wiedzą, że nie stać ich na płacenie czynszu, nie muszą czekać aż dług wzrośnie. Od razu mogą zgłosić chęć odpracowania należności za czynsz – wyjaśnia Agnieszka Kozoń.

Jakie prace wykonują elblążanie w celu uregulowania długi? Przede wszystkim są to prace porządkowe: porządkowanie terenów i oczyszczanie, grabienie liści, pielęgnacja zieleni, odśnieżanie ręczne i usuwanie oblodzeń oraz usuwanie błota pośniegowego, prace konserwacyjne na placach zabaw, malowanie ścian zewnętrznych i stolarki oraz bram i ogrodzeń, oczyszczanie słupów ogłoszeniowych i zrywanie reklam ze słupów ogłoszeniowych, sprzątanie budynków,  uprzątanie strychów i piwnic, porządkowanie garaży i magazynów, załadunek i wyładunek ruchomości w trakcie czynności eksmisyjnych, prace przy transporcie wewnętrznym, malowanie pomieszczeń i lokali, roboty budowlane  i konserwacyjne, prace porządkowo-rozbiórkowe.

Taka praca jest wyceniana od 6 do 13 zł za godzinę. Jak dodaje dyrektor Kozoń, zainteresowanie udziałem w programie oddłużeniowym jest bardzo duże.

Skuteczna windykacja

Zarząd Budynków Komunalnych korzysta również z usług windykacyjnych świadczonych przez Pomorskie Biuro Finansowe z Gdańska. Okazuje się, że firma ta wykazuje się dużą skutecznością.

- Od października br. Pomorskie Biuro Finansowe w procesie windykacyjnym odzyskało około 70 tys. zł należności dla ZBK – wyjaśnia Agnieszka Kozoń. – Pamiętam też przypadek, że jedna z lokatorek, gdy dostała informację o planowanej eksmisji, w ciągu jednego dnia spłaciła swój dług, czyli 28 tys. zł. Takie działanie firm zewnętrznych jest często bardzo skuteczne.

Miasto chce sprzedawać mieszkania

Wiceprezydent Tomasz Lewandowski informuje, że od 1 stycznia 2013 r. zacznie obowiązywać Wieloletni Program Mieszkaniowy, który zakłada podniesienie stawek czynszów za mieszkania komunalne.

- Dążymy do tego, aby mieszkańcy mieszkań komunalnych wykupowali je na własność – zapowiada Tomasz Lewandowski. –Tak też się dzieje. Praktycznie codziennie sprzedajemy mieszkania najemcom. Aby wszystko odbywało się sprawnie, urzędnicy pracują nawet w soboty.

Potwierdza to Sławomir Skorupa, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM. – W 2011 r. mieliśmy 321 wniosków o wykup mieszkania. Natomiast obecnie wpłynęło już 1325 takich wniosków – mówi Skorupa.

Miasto nie sprzeda jednak wszystkich lokali mieszkalnych w Elblągu. Pewna pula pozostanie w zasobach komunalnych w celu zapewnienia pomieszczeń socjalnych. Zwiększa się również sukcesywnie ilość wniosków w sprawie zamiany mieszkań. Mieszkańcy zainteresowani tą formą, korzystają z usług Biura Zamiany Mieszkań.

Wiceprezydent Tomasz Lewandowski zapowiada, że w 2013 r. miasto odda do użytku 80 nowych mieszkań komunalnych. Będą też podejmowane sukcesywne działania w celu odzyskiwania mieszkań od dłużników, którzy nie regulują swoich zobowiązań.

- Cieszy nas to, że udało nam się zahamować wzrost zadłużania się lokatorów mieszkań komunalnych poprzez niepłacenie czynszu – dodaje  Tomasz Lewandowski. – Niedawno byliśmy na Konwencie Zarządców Nieruchomości Komunalnych w Toruniu. Okazuje się, że wiele większych od Elbląga miast jeszcze nie wprowadziło takich działań, które u nas już funkcjonują. Cieszy też to, że naszej konsultacji potrzebował ostatnio, w podobnych sprawach, wiceprezydent Warszawy.

Przewodniczący Rady Miasta – Jerzy Wcisła dodaje, że radni miejscy są zadowoleni z wszystkich programów, które zmierzają do oddłużenia ZBK.

- Przez wiele lat był taki klimat w Elblągu, który sprzyjał niepłaceniu za czynsze mieszkań komunalnych – mówi Jerzy Wcisła. – To spowodowało, że za mieszkania nie płacili nawet tacy lokatorzy, których na to było stać. Elbląg przez wiele lat był w niechlubnej czołówce miast, w których komunalna substancja mieszkaniowa była najbardziej zaniedbana a dług z tytułu niepłaconych czynszów najwyższy. To się teraz zmienia na lepsze. Wprowadzony projekt Biura Zamiany Mieszkań zadziałał. Ludzie z tego korzystają i w ten sposób zmniejsza się też zadłużenie lokatorów.

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%