› sąd
08:55 / 15.05.2019

Zbrojna grupa przestępcza w Elblągu. Żądali miliona zł okupu

Zbrojna grupa przestępcza w Elblągu. Żądali miliona zł okupu

Zbrojna grupa przestępcza porwała adwokata i groziła mu śmiercią. Działała m.in. w Elblągu, Gdańsku, Ostródzie. Przeciw niej do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia. Dokumentacja liczy ponad 100 tomów akt.

Jakub K., Maciej B., Arkadiusz R., Bogdan B., Jacek F., Arkadiusz K. i Marcin Sz. działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Według ustaleń prokuratury pod pozorem kontroli drogowej dokonali oni napadów z użyciem broni palnej. Podawali się za funkcjonariuszy publicznych: CBŚP, Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej. Wykorzystywali specjalnie zakupione w tym celu samochody (Skoda Superb, Opel Vectra), światła błyskowe koloru niebieskiego, tablice z wyświetlaczem „Policja”, lizaki policyjne, mundury, kamizelki taktyczne i wiele innych rzeczy.  

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej w latach 2014-2015 m.in. Gdańsku, Ostródzie, Elblągu i Koszalinie. Członkowie tej grupy przestępczej przed olsztyńskim sądem będą odpowiadać m.in. za uprowadzenie gdańskiego adwokata w okresie od 29 do 30 czerwca 2015 r. 

Oskarżonym zarzuca się, że podając się za funkcjonariuszy CBŚP, pod pozorem kontroli drogowej zatrzymali osobowe audi, po czym używając młota, wybili szybę w aucie i uprowadzili podróżującego nim adwokata.

Następnie, grożąc mu obcięciem palca i pozbawieniem życia, próbowali go zmusić do wypłacenia 1 mln zł w zamian za uwolnienie, po czym w dniu 30 czerwca 2015 r. uwolnili go na drodze w okolicy Ostródy, jednocześnie nadal żądając od pokrzywdzonego zapłaty okupu w terminie 7 dni

- wyjaśnia sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.. 

Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Dokumentacja liczy ponad 100 tomów akt z załącznikami.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%