› inwestycje miejskie
06:32 / 16.07.2013

Zdążyć przed pierwszym dzwonkiem. Wakacyjne remonty elbląskich gimnazjów

Zdążyć przed pierwszym dzwonkiem. Wakacyjne remonty elbląskich gimnazjów

fot. Konrad Kosacz

Kiedy uczniowie odpoczywają i przebywają na letnich wyjazdach, pracownicy firm budowlanych i remontowych pilne starają się, zgodnie z terminem ukończyć zlecone im remonty szkół. W trakcie tegorocznych wakacji trwają właśnie prace budowlane w Gimnazjum nr 5 i nr 9.

Remont Gimnazjum nr 9 przy ulicy Browarnej miał się zacząć jeszcze na wiosnę, kiedy trwał rok szkolny. Jednak przeciągający się przetarg spowodował, że dopiero po ostatnim przedwakacyjnym szkolnym gwizdkiem robotnicy mogli wejść na teren szkoły i rozpocząć prace remontowe. Czy uda im się je skończyć przed końcem wakacji? Sami jesteśmy ciekawi, ponieważ do zrobienia nie jest mało, bo przebudowa instalacji elektrycznej, wykonanie ocieplenia ścian, dachu, wymiana drzwi i okien, zmodernizowanie centralnego systemu ogrzewania. Warto podkreślić, ze remont tego gimnazjum to kolejna inwestycja w ostatnich latach. Jesienią zeszłego roku oddano tam do użytku nową halę sportową, z której oprócz uczniów korzystają siatkarki II-ligowego Orła Elbląg czy uczestnicy Amatorskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez MOSiR Elbląg.

Trwa również bardzo intensywny remont Gimnazjum nr 5 przy ulicy Agrykola. Jego zakończenie planowane jest na 12 sierpnia czyli prawie 3 tygodnie przed końcem wakacji. Trwa już natomiast od stycznia tego roku. Do tej pory wykonano m.in. docieplenie dachu nad szkołą oraz dachu nad salą gimnastyczną. Gruntowny remont przechodzi również sama sala gimnastyczna, która również ma być skończona zanim zabrzmi pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego, by młodzi elbląscy sportowcy mogli z niej w pełni korzystać. Robotnicy wykonują również prace polegające na wymianie okien i ogrzewania w szkole oraz poprawieniem wentylacji na sali do ćwiczeń. Zdecydowanej poprawie ma również ulec kanalizacja wodna i instalacja zimnej wody.

Remonty w/w szkół znajdują się w projekcie "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu", którego głównym celem jest przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji sześciu placówek edukacyjnych na terenie Elbląga". Środki na ten cel pochodzą z finansów Unii Europejskiej. Do tej pory udało się wykonać remonty Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Zespołu Szkol Inżynierii Środowiska i Usług. W 2013 roku rozpoczęły się także remonty przy Gimnazjum nr 5. Na 2014 rok zaplanowany jest remont Gimnazjum nr 2.

Mamy nadzieję, że robotnikom uda się zakończyć wszystkie prace, zanim rozpocznie się nowy rok szkolny. Wówczas zarówno uczniowie, jak i dyrekcja danej szkoły, będą mogli w spokoju zacząć kolejny rok nauki i pracy oraz osiągać kolejne sukcesy.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Szkoła bez okien nie może funkcjonować. Termomodernizacja Gimnazjum nr 9 trwa

22.08.2013 komentarzy 1

Już za 11 dni w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Zanim uczniowie Gimnazjum nr 9 usiądą w swoich ławkach, firma E&S która wykonuje termomodernizację...

Uczniowie na budowie czyli remont w Gimnazjum nr 9

24.09.2013

Choć nadal trwają tu prace remontowe, to uczniowie Gimnazjum nr 9 już rozpoczęli naukę w szkole. Zaczęli swój rok szkolny o tydzień później niż...