› bieżące
14:14 / 13.11.2014

„Zdrowie chorego najwyższym prawem”. Biała sobota w elbląskim WSZ

„Zdrowie chorego najwyższym prawem”. Biała sobota w elbląskim WSZ

fot. www.polki.pl

Już w tę sobotę, 15 listopada, w budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, każdy będzie mógł poddać się badaniom, które m. in. wykażą że jest lub nie jest chory na cukrzycę. To wszystko z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

14 listopada 1891 urodził się Frederick Banting, znany kanadyjski fizjolog, który odkrył insulinę (za co w 1922 otrzymał Nagrodę Nobla). Sto lat później Międzynarodowa Federacja ds. Cukrzycy ustanowiła dzień urodzin Bantinga jako Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Podejmowane są w tym czasie działania, mające zwiększyć świadomość ludzi odnośnie zagrożeń, związanych z tą chorobą przewlekłą jak również edukujące społeczeństwo w zakresie profilaktyki diabetologicznej.

Organizowana przez Elbląskie Centrum Diabetologii biała sobota będzie doskonałą okazją do zbadania poziomu cukru we krwi, ale również poziomu cholesterolu i ciśnienia. 15 listopada przebadać się będą mogły również osoby już chorujące na cukrzycę. One będą miały okazję poddać się badaniu na poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c), które określi średni poziom stężenia glukozy we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Jeśli bardzo często: pocisz się, odczuwasz tzw. wilczy apetyt, czujesz się słabo, kołacze ci serce, odczuwasz silny niepokój, masz problemy ze wzrokiem, drżą ci ręce czy często boli cię głowa, może to oznaczać, że cierpisz na hipoglikemię. Jeśli natomiast odczuwasz silne pragnienie, często oddajesz mocz, odczuwasz zmęczenie, ospałość czy skurcze w nogach, niewykluczone że doskwiera ci hiperglikemia.

Zaledwie 50% chorych wie, że choruje na cukrzycę. Wcześniej wykryta cukrzyca pozwoli na uniknięcie uszkodzeń naczyń krwionośnych w oczach, nerkach, mózgu, sercu i nogach. U niewłaściwie leczonego diabetyka z czasem mogą wystąpić groźne powikłania. Najnowsze raporty pokazują, że liczba zachorowań na cukrzycę stale rośnie, zwiększa się bowiem liczba osób otyłych. U nich insulina, która obniża poziom cukru we krwi, działa znacznie gorzej.

Na badania można się zgłaszać w sobotę 15 listopada 2014 roku, w godzinach od 9:00 do 14:00 (budynek Wojewódzkiego Szpital Zespolonego, piętro I, gabinety 1030 - 1033).

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%