Zdziwicie się, ilu emerytów pracuje w Urzędzie Miejskim w Elblągu
Ostatnio radny Rafał Traks wystąpił do Prezydenta o udzielenie informacji, jakie osoby znalazły zatrudnienie spośród tych, które współfinansowały jego kampanię wyborczą. My postanowiliśmy pójść krok dalej i dowiedzieć się, ile osób pobierających świadczenia emerytalne pracuje jednoczenie w Urzędzie Miejskim w Elblągu i pobiera z tego tytułu wynagrodzenia.
Jak informuje nas Joanna Urbaniak, zgodnie ze stanem na dzień 31 października 2015 roku, w urzędzie zatrudnionych jest ośmioro pracowników pobierających świadczenia emerytalne i jednocześnie wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy. Tym samym średnie, miesięczne wynagrodzenie netto ośmiorga pracowników wynosi
2 611.63 zł.
Jak wygląda okres pobierania emerytury i jednoczesnego zatrudnienia w urzędzie? Następująco:
- 1 pracownik pracuje na emeryturze od 8 lat,
- 1 pracownik pracuje na emeryturze od 8 lat,
- 1 pracownik pracuje na emeryturze od 3 lat,
- 5 pracowników pracuje na emeryturze od 2 lat.
W związku z tym zapytaliśmy również czy Prezydent bądź Sekretarz przewidują pod tym względem zmiany - tj. rozwiązanie umów z tymi osobami i zatrudnienie na ich miejsce osób w wieku produkcyjnym (inaczej mówiąc - młodsze)?
- Brak jest prawnych możliwości rozwiązania umów o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, gdyż nabycie prawa do emerytury nie stanowi wystarczającego kryterium do rozwiązania umowy o pracę. Jednak pracodawca podejmuje działania mające na celu uwolnienie takich etatów na potrzeby zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym, dzięki którym w roku 2015 odeszło na emerytury dwanaście osób, a w roku 2016 zadeklarowało się rozwiązać umowy o pracę dziesięć osób nabywających i mających do niej prawo (w tym pracownik z najdłuższym stażem pracy z omawianej grupy) - informuje nas Joanna Urbaniak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Elblągu.
A Wy jakie macie zdanie w tym temacie? Czy pobieranie świadczeń emerytalnych powinno wiązać się z tym, że urzędnik powinien zakończyć pracę w administracji publicznej, czy może wręcz przeciwnie?