› relacje
15:20 / 20.07.2013

Ze Skandynawii do słonecznej Kalifornii, czyli trzeci dzień Jazzbląg Festiwal

Ze Skandynawii do słonecznej Kalifornii, czyli trzeci dzień Jazzbląg Festiwal

fot. Konrad Kosacz

Od głębokich przemyśleń przy nutach Szymanowskiego, autorskich kompozycjach Arilda Andersena, aż do potężnego wybuchu mieszanki jazzu, funku i rock and rolla. Mocnym akcentem zakończył się trzeci dzień Jazzbląg Festiwal.

RGG Trio wystąpiło w składzie: Łukasz Ojdan – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas oraz Krzysztof Gradziuk – perkusja. Mogliśmy usłyszeć kompozycje z wydanego w tym roku albumu „Szymanowski”. Jak podkreślają sami muzycy, chcąc przełamać panujący w jazzie kult Komedy, postanowili poszukać inspiracji wśród kompozycji Karola Szymanowskiego. Muzyka RGG Trio zachęcała do odbycia podróży przez niezbadane rejony świadomości i podświadomości słuchacza. Skłaniała do przemyśleń i wywoływała obrazy.

Tego dnia mogliśmy także usłyszeć doskonały Arild Andersen Quartet. To kooperacja muzyków z Norwegii i Polski. Na fortepianie zagrał Marcin Wasilewski. Po raz kolejny podczas tej edycji Jazzbląg Festiwal mogliśmy usłyszeć partie saksofonu w wykonaniu Grzecha Piotrowskiego. Występ uzupełniały popisy perkusyjne w wykonaniu Paolo Vinaccia. Na uwagę zasługiwało wirtuozerskie i bardzo oryginalne podejście lidera grupy do kontrabasu. Arild Andersen w utworach takich jak choćby „Mira” zapętlał elektronicznie partie kontrabasu, dodawał kolejne dźwięki oraz uzupełniał brzmienie o dodatkowe pogłosy. Wszystko to brzmiało niezwykle przestrzennie, niemal kosmicznie.

Na koniec organizatorzy zagwarantowali słuchaczom potężne, muzyczne uderzenie. Club des Belugas z niezwykle charyzmatyczną i pełną energii Brendą Boykin przeniosło słuchaczy do słonecznej Kalifornii z okresu, gdy na parkietach królował funk. Sama wokalistka od pierwszych chwil na scenie przełamała granicę słuchacz-artysta, niemal hipnotyzując zgromadzoną publikę. Krótka zapowiedź tego, co wszystkich czeka, czyli some crazy, jazzy, rock and roll psychedelic sex music i z instrumentów popłynęła energia. Energia, która towarzyszyła słuchaczom do ostatnich chwil występu, zakończonych przez Brendę Boykin wyjściem do publiczności i wspólną zabawą.

------------------------------------------------

Serdecznie zapraszamy na ostatni już, czwarty dzień festiwalu Jazzbląg, podczas którego będziemy mogli usłyszeć Atom String Quartet z Elbąską Orkiestrą Kameralną, a także występ Michała Urbaniaka z niezwykle utalentowaną córką Miką. W przerwie między koncertami będziemy mogli liczyć na potężną dawkę wizualno-dźwiękowych doznań, które zapewni Karol Schwarz i Marcin Zabrocki.

Natomiast 21 lipca (niedziela) zachęcamy do odwiedzenia Galerii El, gdzie od godziny 13:00 rozpocznie się Jazz Dla Dzieci, czyli projekt muzyczny skierowany dla najmłodszych.

Michał Pszczółkowski

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 34