13:29 / 26.06.2017

Ze strachu przed abonamentem RTV rezygnują z płatnej telewizji, także w Elblągu

 Ze strachu przed abonamentem RTV rezygnują z płatnej telewizji, także w Elblągu

fot. Pixabay

Zapowiedzi, że klienci kablówek i platform cyfrowych już nie unikną płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, powoduje masową rezygnację z płatnej telewizji. Właściciele firm są zaniepokojeni, już podpowiadają jak legalnie uniknąć płacenia abonamentu RTV. Natomiast cieszą się korzystający z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, ich nikt nie ruszy.

Projekt ustawy o abonamencie RTV wprowadza domniemanie, że jeśli ktoś ma w domu płatną telewizję, ma też telewizor, za który należy opłacić abonament RTV. Urzędnicy będą wiedzieli kto ma szklany ekran, a kto nie, dzięki obowiązkowi przekazywania danych swoich klientów przez telewizje kablowe i platformy satelitarne - Poczcie Polskiej. Jednak żaden operator nie przekaże danych o korzystających z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.

W związku z tym, także elblążanie, zaczynają się zastanawiać jak uniknąć płacenia na publiczną telewizję.

Zrezygnowałam z usług Vectry, wprawdzie płaciłam tylko 22 zł i 50 groszy miesięcznie, ale jak do tego dojdzie abonament RTV, to dla mnie przy najniższej krajowej zbyt wiele.

Mam dostęp do internetu, więc oglądam programy informacyjne na stronach telewizji oraz seriale na vod. Znam wiele osób, które podjęło taką samą decyzję

- wyjaśnia pani Janina, lat 60 z Elbląga

Za 15 lat zgodnie z prawem będzie ona zwolniona z płacenia abonamentu. Platforma satelitarna NC+ właśnie wprowadziła ofertę dla osób powyżej 75. roku życia za jedyne 19,90 zł.

Masz w rodzinie osobę w wieku 75 lat lub sam jesteś seniorem? Skorzystaj z wyjątkowej promocji, jaką przygotowała platforma NC+ dla wszystkich osób powyżej 75. roku życia i ciesz się dostępem do HBO na 6 miesięcy bez dodatkowych kosztów przy zakupie dowolnego pakietu telewizji

– zachęca operator.

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Mediów Publicznych przedstawiciele płatnych telewizji narzekali ile wlezie. Krystyna Kanownik, dyrektor biura PR i rzecznik prasowy Multimediów, jednej z największych kablówek w kraju skarżyła się, że tygodniowo firma traci od 300 do nawet 700 klientów, przy ok. 800 tys. abonentów. Odchodzą ze strachu, że będą musieli płacić abonament.

Natomiast Vectra nie zanotowała masowego odpływu klientów w Elblągu oraz innych miastach, ale …

otrzymujemy za to wiele pytań od naszych klientów, dotyczących konsekwencji planowanych zmian przepisów.

Vectra stanowczo sprzeciwia się projektowi ustawy, ponieważ jego obecne brzmienie posiada szereg wad rodzących potencjalne zagrożenia i ich negatywne skutki. Zwiększenie ściągalności opłat abonamentowych powinno dotyczyć wszystkich podmiotów obowiązanych do ich uiszczania, tymczasem ustawodawca skupia się tylko na rynku płatnej telewizji ( chodzi o korzystających z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, ktorych nikt nie namierzy – red. ).

Planowane zobowiązanie nas do przekazywania danych godzi w prawo naszych klientów do ochrony ich danych osobowych

- komentuje Krzysztof Stefaniak z Biura Public Relations Grupy Vectra.
 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%