Zebranie danych nie wystarcza
W biznesie każda nawet pozornie błaha decyzja powinna być podejmowana na podstawie analizy danych. Dziś łatwo odnieść wrażenie, że coraz częściej tak jest, bo coraz więcej mówi się o zbieraniu danych gospodarczych. W praktyce jednak najważniejsza jest interpretacja informacji, a nie samo zebranie danych.
Dane nie są niezależne
Zbieranie dużych ilości danych może zdecydowanie usprawnić kierowanie organizacją. Problemem współczesnych firm nie jest już jednak wykorzystanie narzędzi do zbierania danych, bo te są dość dobrze rozwinięte, ale niewielka świadomość roli procesów analitycznych. Zebrane dane są bowiem istotne tylko w określonym kontekście i tylko wtedy, kiedy analizuje się powiązania między różnymi zmiennymi. Zbierane dane są odzwierciedleniem rzeczywistości gospodarczej i bez umiejętności powiązania zmiennych między sobą, nie można mówić o rzetelnej analizie.
Powiązania oczywiste
Stosunkowo łatwo jest uzmysłowić sobie konieczność analizy danych dotyczących na przykład zmian w strukturze sklepów i wyników sprzedaży. Tutaj dostrzegalny jest związek przyczynowo-skutkowy między podejmowanymi decyzjami, a ich wynikami. Takich przykładów jest zresztą sporo, natomiast dotyczy to przede wszystkim badania danych zebranych po wprowadzeniu zmian. Jakkolwiek analiza post factum może dać doskonały ogląd bieżącej sytuacji firmy, to już w przewidywaniu sytuacji z przyszłości jest umiarkowanie przydatna.
Powiązania zaskakujące i nieznane
Prawidłowo prowadzone działania z zakresu business intelligence pozwalają kierować firmą, a nie tylko obserwować wyniki wprowadzonych zmian. To jednak wymaga po pierwsze przewidzenia pewnych powiązań między analizowanymi zmiennymi, a po drugie zmierzenia siły tych związków. Ważne jest również, aby zbierane informacje analizować także pod kątem związków mniej oczywistych. Czy na przykład sprzedaż w różnych krajach jest tak samo dynamiczna w różne dni tygodnia, czy – ogólnie – jakie są zależności między danymi geograficznymi a niegeograficznymi.
Pełniejsze spojrzenie
Programy takie jak qlik sense mają możliwość zbierania pewnych danych, ale przede wszystkim są swego rodzaju agregatorami, które służą do zbiorczej analizy danych pozyskanych z niemal dowolnego źródła. W obrębie tego typu programów dokonuje się obszerniejszej i głębszej analizy danych – choć niektóre funkcje są podobne do znanych z bardziej rozpowszechnionego oprogramowania, zwykle specjalistyczne programy business intelligence robią to lepiej, szybciej, dokładniej, a przede wszystkim pozwalają potraktować wyniki jako punkt wyjścia do dalszych analiz. Dzięki temu możliwe jest odkrycie zależności, które pozostają ukryte w standardowych analizach.