› bieżące
14:33 / 24.11.2013

Żegnaj smoczku, czyli jak pozbyć się niechcianego przyjaciela

Żegnaj smoczku, czyli jak pozbyć się niechcianego przyjaciela

fot. mamazone.pl

Są dzieci, które od urodzenia nie chcą smoczka. Są także takie, które od początku smoczka używają sporadycznie. Ale najczęściej smoczek jest bardzo chętnie przyjmowany przez noworodki, ponieważ ssanie, jest jednym z pierwszych odruchów w życiu dziecka.

Dzieciom „smoczkowym” bardzo ciężko jest rozstać się ze swoim przyjacielem. Nie ma nic złego w używaniu smoczka przez maluchy do około pierwszego roku życia. Można go tolerować góra do drugiego roku życia. Po tym czasie jednak nasza pociecha powinna zrezygnować z niego, ponieważ ma on negatywny wpływ zarówno na zgryz, jak i na funkcję mowy. Dziecko bowiem blokuje ćwiczenie mówienia, zatykając sobie nim buzię.

Jak trudnym zadaniem jest pozbycie się go wiedzą tylko mamy, które tą rozłąkę przeżyły. Najważniejszą rolą rodzica w tym procesie jest bycie konsekwentnym. Gdy już zdecydujemy, że eliminujemy go, to nie rezygnujmy z tego.

O sposoby na oduczenie dziecka ssania smoczka zapytałam mamy z Elbląga. - Było dużo łatwiej, niż się tego spodziewałam – mówi jedna z nich. - Mój syn sam powiedział, że smoczek jest zepsuty i trzeba go wyrzucić. Tak też zrobiłam. Myślałam, że przez tydzień będzie płakał i lamentował, a on tylko parę razy o nim wspomniał i koniec.

- Minął drugi rok życia mojej Małej – opowiada inna mama. - Powiedziałam jej, żeby już smoczka wyrzuciła, bo jest za duża. Parę dni o nim mówiła, aż w końcu sama zapomniała.

- Ja starałam się od początku jak najmniej dawać smoczka mojemu dziecku – mówi mama 1,5-rocznej córeczki. - W tej chwili go używa, ale tylko do zasypiania. Jak zaśnie, to jej go wyjmuję.

Gdy nadejdzie dzień, w którym decydujemy się pożegnać ze smoczkiem, tłumaczymy dziecku, że trzeba go oddać i możemy w zamian dać naszemu maluchowi jakiś prezent. Dzięki temu, z pewnością łatwiej będzie mu przejść ten okres zmian. Najważniejsze, żeby dziecko nie zaczęło zamieniać sobie smoczka na palec, ponieważ tego przyzwyczajenia oduczyć jest dużo trudniej.

Najlepsze sposoby, to wypróbowane sposoby. Jakie więc Wy, drodzy Czytelnicy macie rady dla rodziców, którzy stoją przed tą próbą?

11
0
oceń tekst 11 głosów 100%