› poradnik
13:41 / 18.01.2017

Zespół jelita drażliwego i dyspepsja. Jak łagodzić ich objawy

Zespół jelita drażliwego i dyspepsja. Jak łagodzić ich objawy

Zespół jelita drażliwego należy do przewlekłych czynnościowych zaburzeń układu trawienia. Daje różne objawy, do których należą skurcze żołądka, wzdęcia, biegunki i/lub zatwardzenia. Choć przypadłość nie stanowi zagrożenia dla życia, utrudnia codzienne funkcjonowanie, co odbija się na samopoczuciu osoby cierpiącej na IBS (Irritable Bowel Syndrome).

Zespół jelita nadwrażliwego i dyspepsja

Zarówno zespół jelita drażliwego, jak i niestrawność czynnościowa (inaczej dyspepsja) powodują problemy gastryczne. Schorzenia diagnozuje się na podstawie odczuć pacjenta, wykluczając przy tym zapalenie jelit, zakażenie lub nietolerancję pokarmową. Obie choroby mają charakter czynnościowy, co oznacza, że ich przyczyna jest trudna do wyjaśnienia i nie spowodowana żadną inną jednostką chorobową (np. rakiem czy wrzodami żołądka). Szacuje się, że na niestrawność czynnościową cierpi ponad ¼ całej populacji, a schorzenie dotyka i mężczyzn, i kobiet bez względu na rasę czy status społeczny. Do symptomów dyspepsji należą: ból lub odczuwanie dyskomfortu w podbrzuszu, uczucie pełności po zjedzeniu posiłku, nasilenie uczucia sytości, wzdęcia i nudności. Zespół jelita drażliwego (więcej na http://www.iberogast.pl/pl/zespol-jelita-drazliwego-i-dyspepsja-czynnosciowa/) charakteryzuje się nawracającymi bólami brzucha, skurczami jelit, wzdęciami i gazami, biegunkami oraz nieregularnymi wypróżnieniami i potrzebą oddania stolca po wypróżnieniu. Zaburzenia spowodowane są zbyt szybkim lub zbyt wolnym przesuwaniem się pokarmu w jelitach. Nadreaktywne, czyli drażliwe jelita kurczą się na skutek niewielkiego bodźca. Jeśli w ciągu ostatnich 3 miesięcy przez co najmniej 3 dni w miesiącu pojawił się u Ciebie dyskomfort brzuszny, który ustąpił po oddaniu stolca, możesz podejrzewać u siebie IBS. Warto więc wykonać badania gastrologiczne, żeby wykluczyć inne ewentualne choroby. Dla lepszego samopoczucia możesz przyjmować też leki łagodzące objawy zespół jelita nadwrażliwego, takie jak np. Iberogast. Choć dolegliwości dyspeptyczne różnią się od objawów IBS, u niektórych pacjentów obserwuje się występowanie dwóch schorzeń jednocześnie i nakładanie się nieprzyjemnych symptomów. Nadwrażliwość trzewna występująca u ok. 60% pacjentów z IBS oraz ból trzewny związany z niestrawnością czynnościową dają się łagodzić podobnymi środkami leczniczymi.

mezczyzna-zamyslony-z-problemem-dyspepsji.jpg

Skuteczne sposoby na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Dyspepsja oraz zespół jelita wrażliwego często nie poddają się leczeniu. Jedyne co możesz zrobić, żeby uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony układu trawiennego, to prawidłowo się odżywiać i wspomagać się preparatami ziołowymi. Przy zespole jelita nadwrażliwego powinieneś wykluczyć ze swojej diety warzywa (np. fasolę, cebulę, czosnek), owoce (np. jabłka, gruszki), substancje słodzące (np. ksylitol, miód) nasilające bóle brzucha i inne nieprzyjemne symptomy. Pacjentom cierpiącym na IBS poleca się przejście na dietę FODMAP. To żywienie oparte na małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli znacznie poprawia komfort życia osób zmagających się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Oprócz odpowiednio skomponowanego jadłospisu, włącz do codziennej rutyny aktywność sportową. Pij też duże ilości wody, stosuj techniki relaksacyjne, żeby pozbyć się stresu oraz przyjmuj ziołowe preparaty łagodzące bóle i skurcze oraz zmniejszające wzdęcia. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, do których należy też przejedzenie czy ból brzucha po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych potraw, można złagodzić znanymi od lat metodami. Skuteczne sposoby na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym uczucie gniecenia w żołądku i skurcze to ciepły kompres położony na brzuch, wypicie soku z aloesu na wzdęty brzuch czy szklanki ciepłej wody z cytryną na niestrawność. W lepszym trawieniu pomaga też dodawanie do potraw ziół o działaniu przeciwrozkurczowym (np. kminku lub majeranku). Dobrym dodatkiem wspomagającym układ trawienny jest też imbir. W przypadku zgagi pojawiającej się przy dyspepsji unikaj tzw. produktów zakwaszających (np. kawy, słodyczy, tłustych potraw, produktów mącznych) nasilających nieprzyjemne objawy. Jeśli zgaga się pojawi, wypij herbatę z kwiatu lipy lub napój z siemienia lnianego.

FD (Functional Dyspepsia) potrafi mocno uprzykrzać życie. To co możesz zrobić, żeby poradzić sobie z uciążliwymi bólami, skurczami i trudnościami z wypróżnieniem, to spożywać nieprzetworzoną żywność, wykluczać produkty, które wzmagają objawy oraz sięgać po leki z ziół leczniczych wspierających układ trawienny. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%