› rozwój i edukacja
17:41 / 03.06.2013

Zespół Szkół Nr 1 promuje Piekarczyka wśród innych państw

Zespół Szkół Nr 1 promuje Piekarczyka wśród innych państw

fot. Bartłomiej Ryś

Od września tego roku szkolnego Gimnazjum nr 4 przy Zespole Szkół nr 1 w Elblągu uczestniczy w programie Comenius - uczenie się przez całe życie. Oprócz szkoły z Elbląga w projekcie uczestniczą placówki z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Rumunii, Turcji i Węgier, współtworząc projekt Europe With Our Voice (Europa naszym głosem). Dzięki niemu nauczyciele i uczniowie mają okazję nie tylko poznać obce im kultury, ale i podszlifować język angielski, a także zawrzeć nowe znajomości. W tym tygodniu Zespół Szkół Nr 1 odwiedzili goście z 6 państw, którzy na własne oczy mogą zobaczyć, jak wygląda tu nauka, a także poznać najciekawsze miejsca i historie związane z Elblągiem. Specjalnie dla nich, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przygotowali legendy związane z każdym z państw. Elbląską legendę o Piekarczyku wystawili sami nauczycieli ZS nr 1.

-Wizyty w poszczególnych krajach polegają głównie na poznawaniu ich systemów edukacyjnych – wyjaśnia Kamila Kasprzak, nauczyciel języka angielskiego i koordynatorka programu. Poznajemy również metody pracy, szkolimy swój język, a także elementy kultury. Dotychczas uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 mieli okazję odwiedzić Grecję. - Poznaliśmy zwykłych ludzi, z małych nieturystycznych miasteczek i uważam, że to najcenniejsze doświadczenie, jakie wyniesiemy z tych podróży – dodaje Kamila Kasprzak.

Zaproszeni goście pozostaną w Elblągu do piątku. W tym czasie będą mieli okazję bliżej poznać nasze zwyczaje, kulturę i ciekawe miejsca.- Jutro jedziemy do Malborka, zaś w środę uczniowie i goście pozostaną w szkole, by pochwalić się tym, co udało się zrobić od wizyty na Węgrzech . Następne dni znów upłyną pod znakiem zwiedzania okolicznych miejscowości. -Pojedziemy na Mierzeję Wiślaną, do Obozu Koncentracyjnego w Sztuthofie a także pokażemy uroki naszego miasta, m.in. Bażantarnię czy Muzeum. Z racji tego, że jedna z zaproszonych szkół, jest placówką integracyjną, odwiedzimy również Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy ul. Polnej, by pokazać uczniom z zagranicy, jak u nas taki model szkoły funkcjonuje – wymienia koordynatorka.

Z kolei dziś, sześć grup z Gimnazjum Nr 4 przygotowało różne legendy, rzecz jasna w języku angielskim, związane z każdym krajem. Nauczyciele zaś postanowili przenieść publiczność kilkanaście wieków wstecz, przybliżając gościom postać Piekarczyka.

Program Comenius z udziałem elbląskiej szkoły potrwa do końca roku szkolnego 2013/14. Dzięki niemu, uczniowie mogą się przekonać na własnej skórze, że język angielski to nie jest tylko przedmiot, że dzięki temu projektowi mogą zmienić swoje przekonanie i nastawienie do obcokrajowców – inni nie znaczy dziwni.


 

13
0
oceń tekst 13 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 17