Zestaw do treningu cierpliwości dziecka
Cierpliwość jest wyjątkową cechą, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat. To dzięki niej osiąganie konkretnych celów jest możliwe - także w dorosłym życiu. W jaki sposób zabawa klockami może przyczynić się do treningu cierpliwości? Należy zauważyć, że klocki dla dzieci z powodzeniem mogą być wykorzystywane do zabawy na długie godziny. Ich dużą zaletą jest to, że możliwości zabawy nimi są praktycznie nieograniczone – pomysły kończą się tam, gdzie kończy się wyobraźnia dziecka. Budowanie niebanalnych konstrukcji rozwija zatem nie tylko kreatywność, ale i cierpliwość dziecka. Łączenie kolejnych elementów, nierzadko w fantazyjne, duże budowle wymaga pewnej precyzji i uporu w działaniu.Cierpliwość jest wyjątkową cechą, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat. To dzięki niej osiąganie konkretnych celów jest możliwe - także w dorosłym życiu. W jaki sposób zabawa klockami może przyczynić się do treningu cierpliwości? Należy zauważyć, że klocki dla dzieci z powodzeniem mogą być wykorzystywane do zabawy na długie godziny. Ich dużą zaletą jest to, że możliwości zabawy nimi są praktycznie nieograniczone – pomysły kończą się tam, gdzie kończy się wyobraźnia dziecka. Budowanie niebanalnych konstrukcji rozwija zatem nie tylko kreatywność, ale i cierpliwość dziecka. Łączenie kolejnych elementów, nierzadko w fantazyjne, duże budowle wymaga pewnej precyzji i uporu w działaniu.
Nauka wytrwałości w dążeniu do celu
Jaką to radość sprawia dziecku budowanie jak najwyższej budowli, a następnie przewracanie jej z okrzykiem satysfakcji. Dziecko widzi, że ułożenie wysokiej konstrukcji wymaga poświęcenia czasu i skoncentrowania się, a pośpiech, zdenerwowanie i pożądanie natychmiastowego efektu może sprawić, że budowla runie przed osiągnięciem swojego wymaganego, finalnego kształtu. Mimo, że na początku może mu się nie udawać, z czasem zrozumie, że dążenie do postawionego sobie celu jest okupione opanowaniem i wytrwałością. W efekcie dziecko trenuje umiejętność cierpliwego czekania, co może okazać się wyjątkowo pomocne również dla rodziców. Niecierpliwe pytania „a czy to już?” mogą powtarzać się znacznie rzadziej, a być może całkowicie będą należeć do przeszłości. Można wysnuć wniosek, że zabawa klockami ma zatem funkcję edukacyjno-wychowawczą, która może pochłonąć dziecko na długie godziny.
Nie tylko dla maluchów
Ten swoisty trening cierpliwości dobrze jest zacząć już od najmłodszych lat, gdy dziecko poznaje świat i związki przyczynowo skutkowe, jakie nim rządzą. Uczy się, że metodą „prób i błędów” można dotrzeć do wymaganego celu, jeżeli naprawdę tego się chce, nie podda się i się na tym skoncentruje. Należy jednak podkreślić, że klocki są doskonałym wyborem nie tylko dla maluchów, ale i dla starszych dzieci. Na każdym etapie dzieciństwa zabawa klockami może przyczynić się do rozwijania umiejętności cierpliwego czekania i kształtowania zdolności sukcesywnego, niezłomnego dążenia do celu. Starsze dzieci mogą wymyślać bardziej zaawansowane konstrukcje, które wymagają jeszcze większej precyzji i samokontroli, na przykład poprzez bicie rekordów w długości czy wysokości budowli. Korzyści w tym kontekście przyniesie także możliwość zabawy klockami w grupie, kiedy to cierpliwość może zostać wystawiona na poważne próby. Współpraca, zachowanie dyscypliny wewnętrznej i wypracowywanie konsensusów (np. poprzez dzielenie się częściami czy wzajemną pomoc w budowie) są niezwykle ważnymi umiejętnościami także w dorosłym życiu, które poprzez zabawę klockami można kształtować już w dzieciństwie.