› zdrowie i uroda
09:54 / 23.08.2012

Zgłoś się na badanie przesiewowe i bądź szybszy od raka

Zgłoś się na badanie przesiewowe i bądź szybszy od raka

fot. www.pbp.org.pl

Na raka jelita grubego mamy wyśmienitą broń - przesiewowe badanie, które powinniśmy obowiązkowo zrobić po pięćdziesiątce. Nie czekajmy na wezwanie, zgłośmy się na nie sami. Stawka jest zbyt wysoka. Obecnie Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu zachęca osoby w wieku 50 -65 lat do udziału w Programie Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Udział w Programie jest bezpłatny.

Rak jelita grubego to nowotwór numer dwa w Polsce, a numer jeden w Europie. Co roku zapada na niego ok. 330 tys. Europejczyków. Co gorsza, częstość zachorowań rośnie, gdyż - jak podkreślają lekarze - to typowa choroba cywilizacyjna. W Polsce częstość zachorowań wzrasta od lat, mniej więcej o 2,5 proc. rocznie. A jednak my sami stosunkowo rzadko myślimy o raku jelita grubego jak o czymś, co może nas dotknąć. Panie - jeśli już, to boją się raka piersi, panowie - raka płuca. Bo też właśnie to te nowotwory przodują w polskich statystykach. Problem jednak w tym, że na raka jelita grubego chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, i dlatego po zsumowaniu danych dla obu płci wysuwa się on zdecydowanie do przodu.
 
Nowotwory jelita grubego rozwijają się bardzo powoli, co zwiększa szanse na ich wczesne wykrycie. Warunek - trzeba się regularnie badać, a właściwie dbać o to, by regularnie badał nas lekarz. W zdecydowanej większości przypadków guzy jelita grubego umiejscawiają się w końcowej jego części i można je łatwo wyczuć palcem. Aby jednak dokładnie zbadać wnętrze jelita, lepiej jest poddać się kolonoskopii.  Pamiętaj - dobry lekarz rodzinny powinien przynajmniej raz do roku zbadać twoją odbytnicę - może Ci to kiedyś uratować życie. Raki jelita grubego, rozpoznane w bardzo wczesnych stadiach, są wyleczalne niemal w 100 procentach.
 
W Programie Przesiewowym mogą wziąć udział osoby w wieku 50-65 lat, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywano kolonoskopii, a w przypadku wykrycia raka jelita u krewnych 1° (rodzice, rodzeństwo, dzieci) w wieku 40-65 lat oraz te osoby, które nie zauważyły u siebie poniższych objawów:
 
- chudnięcie i niedokrwistość z nieznanej przyczyny,
- nagła zmiana rytmu wypróżnień w ciągu ostatnich kilku miesięcy – biegunki, zaparcie – bez wyraźnej przyczyny,
- obecność krwi w stolcu poza krwawieniem z hemoroidów – w przypadku problemów z hemoroidami obecność krwi w stolcu NIE jest czynnikiem wykluczającym z programu).
 
Jeśli zaś zauważyłeś u siebie powyższe objawy, zgłoś się do lekarza POZ celem wykonania diagnostyki w ramach ubezpieczenia (NFZ). Obecność tych objawów wyklucza możliwość uczestniczenia w Programie Badań Przesiewowych.
 
W ramach Programu wykonywane jest bezpłatnie badanie kolonoskopowe (uczestnicy Programu środek przygotowujący do badania otrzymują także bezpłatnie), po którym ustalany jest sposób dalszego nadzoru (w przypadku wykrycia zmian wymagających leczenia osoba uczestnicząca w Programie jest bezpośrednio kierowana na leczenie).
Kwalifikacja do Programu odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety, którą można uzyskać u swojego lekarza (Poradnia POZ, Medycyny Pracy) a w przypadku utrudnień w naszej Pracowni. 
Wzór ankiety można także pobrać ze strony internetowej www.szpital.elblag.pl w zakładce Pr. Badań Przesiewowych
 
Kontakt:
Pracownia Endoskopii Gastroenterologicznej
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
tel. 55 239 56 11
 
Program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej (badania kolonoskopowe wykonywane bezpłatnie).
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%