› bieżące
13:42 / 27.08.2012

Zielona szkoła w Piaskach idzie pod młotek

Zielona szkoła w Piaskach idzie pod młotek

fot. archiwum OEE w Piaskach

102 tysiące złotych – tyle wynosi wywoławcza wysokość rocznego czynszu za dzierżawę, zlikwidowanego przez miasto Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Elbląski magistrat ogłosił właśnie przetarg na wydzierżawienie całej nieruchomości na okres 25 lat.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Rada Miejska zdecydowała o likwidacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej dla dzieci ze szkół podstawowych i oddaniu go w drodze przetargu w dzierżawę. Ostatnim dniem funkcjonowania „zielonej szkoły” będzie dzień 31 sierpnia 2012 r. Pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w placówce, mają otrzymać propozycje pracy w innych elbląskich szkołach lub placówkach oświatowych. Przyczyną likwidacji, jak tłumaczy miasto, są oszczędności i nieopłacalność dalszego utrzymywania Ośrodka.

- Zielona Szkoła przestała być atrakcyjna dla elbląskiego ucznia, stawała się nudnym wyjazdem, a nie o to nam przecież chodzi. Dlatego też, pragniemy zmienić ten stan rzeczy, proponując inne rozwiązania – wyjaśnia Grażyna Kluge, Wiceprezydent Elbląga.

W roku 2011 elbląscy uczniowie skorzystali jedynie z połowy zaplanowanych zajęć edukacyjnych w Ośrodku. Od stycznia do września 2011 w ciągu 232 dni pracy Ośrodka dzieci przebywały tam 65 dni, co stanowi zaledwie 49% wykorzystania obiektu na zajęcia edukacyjne. Utrzymanie Ośrodka to koszt blisko 730 tys. zł rocznie. Dochody placówki na rok 2012 zaplanowano w wysokości 150 tys. zł. Koszt organizacji dwutygodniowego pobytu w Ośrodku podczas ubiegłorocznych wakacji wyniósł 1175 zł na jedno dziecko. Według magistratu kwota ta nie jest konkurencyjna w stosunku do innych ofert w kraju, a nawet w Europie.

W ubiegłym tygodniu Urząd Miejski ogłosił przetarg na dzierżawę, do 31 sierpnia 2037 r. nieruchomości w Piaskach. Działka o wielkości 1,3 ha, zabudowana jest kompleksem budynków o łącznej powierzchni użytkowej 1426 m2. Całość przeznaczona jest do prowadzenia usług z zakresu edukacji – ośrodka edukacji ekologicznej o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjno-sportowym.

- Ośrodek dysponuje 60 miejscami, dwiema salami do zajęć dydaktycznych, pokojami gościnnymi i stołówką. – wylicza Andrzej Soja, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego. - To bardzo atrakcyjne miejsce, które po gruntownych remontach, z pewnością nie będzie cierpiało na brak chętnych.

Ustalona w przetargu wywoławcza wysokość rocznego czynszu to 102 tys. zł.

Zainteresowani dzierżawą inwestorzy, do 28 września mają czas na złożenie swoich ofert. W ofercie powinien znaleźć się m.in. szczegółowy opis usług z zakresu edukacji, które będą świadczone przez oferenta, w tym propozycje planowanych zajęć dydaktycznych uwzględniających edukację ekologiczną (dla grup szkolnych w czasie roku szkolnego i grup kolonijnych w okresie wakacji), a także innych form zorganizowanego wypoczynku uczniów. Ponadto oferent musi przedstawić proponowany zakres prac modernizacyjnych i adaptacyjnych budynku, wraz z harmonogramem ich realizacji.

O tym, czy Ośrodek znajdzie swojego dzierżawcę dowiemy się 1 października. Tego dnia w ratuszu zaplanowano część jawną przetargu.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%