Ziemia obiecana w Tolkmicku
Pokaz filmowy i warsztaty dotyczące digitalizacji to nieodpłatne działania kulturalne, które przygotowało CSE „Światowid" dla mieszkańców Tolkmicka i okolic w sobotę, 24 października.
„Ziemia obiecana" to polski film fabularny z 1974 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. W epickim obrazie konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w., ukazanym poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, wystąpili Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Ciekawostką jest, że do roli Lucy Zuckerowej Andrzej Wajda wybrał Violettę Villas – artystka zrezygnowała jednak z udziału w produkcji, a zastąpiła ją Kalina Jędrusik. Film kręciły jednocześnie dwie ekipy operatorskie i trzech operatorów, co nadać miało akcji gwałtowność i nerwowy rytm oddając charakter życia przemysłowej Łodzi.
- Projekt Kultura 3xTAK! to nieodpłatne działania kulturalne i warsztaty pn." Czym jest digitalizacja?" w ramach programu Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wyjaśnia Natalia Piotrowska, kierownik kina „Światowid". - Spotkania takie odbywają się w trzech miejscowościach naszego województwa: w Młynarach, Tolkmicku i Zalewie.
Osobom biorącym udział w warsztatach zaprezentowane zostaną przykłady portali krajowych i zagranicznych udostępniających zdigitalizowane obiekty w internecie oraz możliwości, jakie dają one użytkownikom. Podczas warsztatów możliwe również będzie zapoznanie się z praktycznymi aspektami procesu digitalizacji w Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Zaprezentowany zostanie wykorzystywany w pracowni specjalistyczny sprzęt do skanningu 3D oraz przedstawione zostaną kolejne etapy pracy przy jego wykorzystaniu.
W Tolkmicku spotkanie odbędzie się 24 października w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury – warsztaty rozpoczną się o godzinie 14.00, a o 18.30 rozpocznie się pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy.
Ostatnie działanie w ramach projektu zaplanowano 28 listopada w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Zalewie – tu po warsztatach o godzinie 12.00 uczestnicy zobaczą zrekonstruowany cyfrowo film "Potop. Redivivus" Jerzego Hoffmana (początek godz. 16.00).
Wstęp na warsztaty i projekcje jest wolny.
Projekt "Kultura 3xTAK!" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.