› zapowiedzi
15:08 / 10.08.2013

Ziemia Obiecana? Wystawa fotografii w CSE Światowid

Ziemia Obiecana? Wystawa fotografii w CSE Światowid

Niewidoczni, ale jednak obecni – uchodźcy mieszkający w Polsce. Często są blisko nas, choć ich problemy są tak odległe. Zdjęcia ilustrujące ich codzienność można oglądać od wtorku, 13 sierpnia w CSE „Światowid”. Na wystawę fotografii ,,Ziemia Obiecana?”- wstęp wolny.

Składające się na wystawę Polskiej Akcji Humanitarnej „Ziemia Obiecana?” zdjęcia Jana Grabka ukazują realia życia uchodźców mieszkających w Polsce.

Autor przez kilka miesięcy odwiedzał różne ośrodki dla uchodźców obserwując codzienność mieszkańców i poznając ich historie. Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia i niepewności, w jakim przyszło im egzystować. Ich życie naznaczone jest przez tymczasowość i uzależnione od decyzji administracyjnych, które często są dla nich zupełnie niezrozumiałe.

- Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju…- mówi Grabek w imieniu bohaterów swoich zdjęć.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja Genewska z 1951 roku, dotycząca statusu uchodźców, zobowiązuje do udzielania schronienia na terytorium naszego państwa osobom, które były zmuszone opuścić swój kraj z powodu prześladowań, wojen lub kataklizmów. Od lat największa liczba uchodźców przyjeżdża do Polski z Czeczenii.

Misją PAH jest promowanie wartości humanitarnych i zmniejszanie ludzkiego cierpienia. PAH podejmuje również działanie na rzecz uchodźców poprzez ułatwianie im odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Jan Grabek (ur.1987) - student Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa, absolwent Akademii Fotoreportażu. Do jego zainteresowań zaliczają się przede wszystkim zagadnienia społeczne, takie jak: problemy post-konfliktowe, migracja, praca i współczesne życie rodzinne.

Wystawę „Ziemia Obiecana?” można oglądać do 31 sierpnia na I i II piętrze CSE „Światowid”. Wstęp wolny.

Autor: Paulina Łuczak

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%