› bieżące
09:41 / 28.08.2017

Ziemia pasłęcka - jest tu, co zobaczyć

Ziemia pasłęcka - jest tu, co zobaczyć

Leżący 23-kilometry od Elbląga Pasłęk zachęca do zwiedzania. To tu znajdują się najdłuższe, w północnej Polsce, zachowane mury obronne. Gdy już turyści obejrzą urokliwy Pasłęk, mogą zwiedzić bardzo atrakcyjne dla gości wsie ziemi pasłęckiej. Przedstawiamy niektóre z nich.

Zielonka Pasłęcka to wieś o wielowiekowej historii – założono ją bowiem już w 1486 roku. W miejscowości tej znajduje się XVIII-wieczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela, w którym poczesne miejsce zajmuje słynący łaskami Obraz Chrystusa Miłosiernego, pochodzący z wsi Rożyszcze na Wołyniu, a przywieziony po II wojnie światowej przez repatriowanych stamtąd Polaków.

Obraz dał początek powołanemu w Zielonce Pasłęckiej, w roku 1987 (w tym roku obchodzi więc jubileusz 30-lecia), Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego. Poza cudownym obrazem pielgrzymów przyciąga tu Golgota wybudowana z polnych kamieni oraz replika groty Matki Bożej z Lourdes.

To nie wszystko. Jak podaje strona internetowa sanktuarium (sanktuariumzielonka.pl): W ostatnich latach wybudowano w Zielonce Pasłęckiej niezwykłą Drogę Krzyżową, która ciągnie się na przestrzeni 2,5 km wśród domów i zagród mieszkańców wioski.

W znajdującej się na granicy Pasłęka wsi Rzeczna znajduje się jedna z najsłynniejszych stadnin w naszym kraju. Stadnina Koni Rzeczna założona w 1947 roku obchodzi teraz 70 rocznicę powstania. Przed siedmioma laty stadnina zmieniła nazwę na Stado Ogierów Starogard Gdański spółka z o.o. z siedzibą w Rzecznej. Spółka należy do grupy spółek strategicznych Agencji Nieruchomości Rolnych.

Aniołowo to piękna i zadbana wieś położona tarasowato wokół strumienia, zwanego niegdyś Potok Aniołowo. Turyści mogą tu zwiedzić skansen maszyn rolniczych, a także zabytkowe domy chłopskie z bogatym wyposażeniem. Wieś znana jest ze społecznych pasji swoich mieszkańców, którzy między innymi działają w klubie sportowym, klubie motocyklowym i znanym szeroko w całym regionie teatrze ognia.

Dawidy to wieś z wielką historią, o której przypomina wspaniale odrestaurowany dwór. Dzisiaj to luksusowy pensjonat, ale przed laty w tym barokowym obiekcie (zbudowanym w latach 1730-1731), jednej z rezydencji wpływowego rodu pruskich junkrów książąt zu Dohna, odbywały się ważne rozmowy polityczne decydujące o losach Niemiec, Europy, a nawet świata. Uczestniczył w nich cesarz Wilhelm II, ostatni władca Rzeszy z dynastii Hohenzollernów.

Krasin położony opodal Kanału Elbląskiego słynie od kilku lat z pierwszej w Polsce farmie ślimaków, która uzyskała certyfikat ekologicznej hodowli. Farma słynie nie tylko z wysokiej klasy przetworów spożywczych dla koneserów, ale także z ekskluzywnych kosmetyków, podbijających nie tylko polski rynek.

Marianka słynie z kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Średniowieczna świątynia słynie z kryształowego sklepienia w prezbiterium, barokowego ołtarza i ambony, oraz z gotyckiego tabernakulum, XIV-wiecznej chrzcielnicy, gotyckich fresków i XVIII-wiecznych organów. Kościół jest prawdziwą perłą naszego regionu. Małej wsi mogłyby go pozazdrościć duże miasta.  

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%