› bieżące
16:26 / 30.07.2024

Ziemniaki i buraki — jak się przygotować do ich uprawy?

Ziemniaki i buraki — jak się przygotować do ich uprawy?

Polskie rolnictwo to nie tylko produkcja zbóż. Bardzo istotnym elementem branży jest uprawa warzyw, która każdego roku wynosi kilkanaście procent wartości towarowej produkcji rolniczej. Sprzyjają temu warunki atmosferyczne, ale także rozległa wiedza, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Osoby, które planują poświęcić się rolnictwu, zwłaszcza produkcji warzyw, mogą być zaskoczone i oszołomione ilością danych, jakie należy brać pod uwagę na każdym etapie pielęgnacji ziemniaków, buraków, cebuli, marchwi czy kapusty. Teoretyczne wiadomości zdobywane na kursach nie wystarczą – niezbędna jest praktyka, ale też wsparcie doświadczonych rolników. Chcesz zająć się uprawą ziemniaków i buraków? Sprawdź, co będzie do tego potrzebne i na co musisz zwrócić szczególną uwagę.

Ziemniaki – eksportowe złoto

Biorąc pod uwagę ogromną ilość potraw, do których przygotowania potrzebne są ziemniaki, możemy już mieć wstępne pojęcie o znaczeniu tego warzywa dla polskiej codzienności, ale i dla polskiej gospodarki. Rzeczywiście, ziemniaki stanowią jedno z najważniejszych warzyw zarówno w naszej diecie, jak i w eksporcie. Każdego roku za granicę wysyłamy ponad 6 tys. ton ziemniaków, a zjadamy jeszcze więcej – ponad 8 tys. ton. Nie mówimy tutaj o jednej czy o kilku odmianach, ale o blisko 100 gatunkach. Różni je bardzo wiele. Dla konsumenta znaczenie ma przede wszystkim smak, konsystencja i zawartość skrobi. Dla rolnika istotniejsze są wymagania glebowe, sposób pielęgnacji oraz terminy sadzenia i zbioru, pod względem których ziemniaki dzielimy na wczesne, średniowczesne, średniopóźne i późne.

Wydawać by się mogło, że takie proste i zwyczajne warzywo jak ziemniak, nie ma specjalnych wymagań. Jest dokładnie odwrotnie: ziemniaki nie lubią ani zbyt niskich, ani zbyt wysokich temperatur. Przeszkadza im nadmiar cienia i wilgoci, ale równie ciężko znoszą upały i susze. Preferują kwaśny, ale nie nazbyt kwaśny odczyn gleby (5-6 pH). Co więcej, pomiędzy posadzeniem ziemniaków na tym samym miejscu, trzeba odczekać aż 4 lata. Nie powinny być one również sadzone tuż po burakach, rzodkiewce, marchwi, pomidorach i papryce.

Do komercyjnej uprawy ziemniaków potrzeba wielu maszyn. Należą do nich pług lub brona, dzięki którym podłoże zostanie przygotowane do sadzenia, a także beczkowóz, którym dostarcza się nawóz na wskazane miejsce. Niezbędna jest także sadzarka, dzięki której można umieścić ziemniaki na optymalnej głębokości i w odpowiednich odstępach. Przydatny może się okazać również opryskiwacz, który pozwoli rozpylić środek zwalczający ewentualne choroby czy chwasty. Do zbierania ziemniaków służy kombajn ziemniaczany, który zapewnia ich precyzyjne wykopanie, usunięcie łęcin i gleby, odsianie kamieni, a to wszystko bez uszkadzania bulw.

Każda maszyna od czasu do czasu ulega awarii. W przypadku sprzętu użytkowanego w rolnictwie ma to związek przede wszystkim z trudnymi warunkami pracy, obejmującymi obciążenie, ścieranie, działanie kwaśnego środowiska czy udar. To dlatego warto posiadać w zapasie podstawowe części do sadzarki, kombajnu, beczkowozu, opryskiwacza, brony, pługa oraz innych maszyn rolniczych.

Buraki – skarb narodowy

Podobnie jak w przypadku ziemniaków, także buraki występują w wielu odmianach. Wśród najpopularniejszych grup można wymienić buraki cukrowe, ćwikłowe, pastewne, a także coraz częściej pojawiające się również na polskich polach buraki liściowe. Polska jest absolutnym europejskim liderem pod względem produkcji buraków ćwikłowych – każdego roku z naszych pól zbiera się ich ponad 350 tys. ton. Oznacza to, że ponad 1/3 wszystkich buraków ćwikłowych zjadanych w UE, pochodzi właśnie z Polski. Większość z resztą konsumujemy sami – na eksport trafia poniżej 10% zbiorów.

Buraki również nie należą do roślin łatwych w uprawie i wymagają zarówno wiedzy, jak i troski ze strony rolnika. Do zdrowego wzrostu potrzebują nasłonecznionej, ale przewiewnej lokalizacji oraz neutralnego pH (zbliżonego do 7). Źle znoszą suszę, przymrozki oraz wilgoć – stają się wówczas podatne na patogeny.

Do uprawy buraków potrzebne są w dużej mierze te same maszyny, które stosuje się przy ziemniakach: pług/brona, sadzarka do buraków, beczkowóz, opryskiwacz, kombajn buraczany. Oczywiście nie może zabraknąć także ciągnika, do którego agregowane będą poszczególne maszyny. Szczególnie narażone na usterki są lemiesze kombajnu i pługa. Te, jak i inne elementy, niezbędne do naprawy uszkodzonych maszyn, potrzebnych do uprawy buraków, znajdziesz na stronie https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-wyorywania/technika-wyorywania-burakow/.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%