› poradnik
09:34 / 14.12.2011

Zima groźna dla przegubów

Zima groźna dla przegubów

Zima to okres trudny nie tylko dla kierowców, ale także dla samochodów, wystawianych na działanie bardzo niskich temperatur i szkodliwej soli. Zjawiska te źle wpływają na układ przeniesienia napędu, który może wtedy ulec uszkodzeniu. Firma Metelli radzi, jak zadbać o układ przeniesienia napędu, by jego żywotność nie uległa skróceniu.

Ekstremalne temperatury przyczyniają się do szybkiego zużycia gumowych osłon przegubów homokinetycznych, co prowadzi do ubytków smaru i ostatecznego zniszczenia przegubów. Wysokie zasolenie jest zaś przyczyną korozji, prowadząc do przedwczesnego zniszczenia wypustów i gwintów – wtedy także trzeba wymienić przeguby.

Co wpływa na żywotność przegubów?
Przegub zaprojektowany i zamontowany w miejskim samochodzie będzie się różnił od przegubu przeznaczonego do jazdy terenowej, w przypadku której ma on wytrzymać ogromne przeciążenia, które pojawiają się podczas jazdy w bardzo trudnym i wymagającym terenie. Takie uwarunkowania wpływają na wiele decyzji projektowych, prowadząc do opracowywania odpowiednich produktów przystosowanych do ich najbardziej prawdopodobnego zastosowania. Wykorzystanie pojazdu w wyjątkowo trudnych warunkach bliskich granicom wytrzymałości samochodu powoduje, że przeguby homokinetyczne pracują w warunkach przeciążenia, co powoduje w rezultacie skrócenie ich żywotności.

Wykorzystywanie pojazdu w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach jest testem wytrzymałości dla osłon przegubów. Guma lub materiał termoplastyczny, z których wykonane są osłony, źle znoszą ekstremalne temperatury: prowadzą one do ich przedwczesnego zużycia, a w konsekwencji naraża przeguby na oddziaływanie warunków atmosferycznych i powoduje ubytki smaru, co przyczynia się do szybszego zniszczenia przegubów. Podobnie jest z samochodami używanymi w środowisku o wyższym zasoleniu (w pobliżu morza lub dróg, które posypywane są solą w okresie zimowym). Przyspiesza to powstawanie korozji, która pojawia się w sposób naturalny w normalnych warunkach pogodowych. Zjawisko to często prowadzi do przedwczesnego niszczenia wypustów i gwintów zmuszając w takim przypadku do wymiany przegubów.

Podczas rutynowych przeglądów pojazdu, należy zawsze sprawdzić elementy mechaniczne, włączając przeguby. Wczesne wykrycie jakichkolwiek usterek chroni przed kosztami, których można uniknąć.

źródło: http://www.carfocus.pl 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%