07:16 / 25.03.2013

Zima uchroniła bobry na Żuławach przed odstrzałem

Zima uchroniła bobry na Żuławach przed odstrzałem

Przedłużająca się zima uniemożliwiła odstrzał 80 bobrów, które zagrażają wałom przeciwpowodziowym na Żuławach. W marcu elbląskim myśliwym udało się upolować tylko dwa osobniki, bo bobrze rodziny nie wychodzą z nor z powodu mrozów. Jak poinformował PAP szef Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu Wieńczysław Tylkowski w niedzielę upłynął termin wyznaczony na przeprowadzenie tegorocznego odstrzału bobrów na Żuławach. Redukcja miała objąć 80 sztuk tych gryzoni.

Zdaniem Tylkowskiego w tym czasie myśliwym udało się ustrzelić tylko dwa osobniki. "Liczyliśmy, że redukcję uda się przeprowadzić na wiosnę, jak tylko ruszą lody i bobry staną się bardziej aktywne. Pogoda pokrzyżowała te plany" - powiedział łowczy.

Bobry nie zapadają w sen zimowy, ale aż do wyczerpania zgromadzonych zapasów jedzenia przebywają głównie w norach. Przy temperaturze poniżej zera praktycznie nie pokazują się na zewnątrz.

Zezwolenie na odstrzał bobrów wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wnioskował o to Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który odpowiada za stan blisko 400 km wałów przeciwpowodziowych w tym regionie.

Redukcja miała objąć tereny, gdzie tych gryzoni jest najwięcej - na rzece Pasłęce i Baudze oraz Kanale Obcych Wód w powiecie braniewskim, a także nad Zalewem Wiślanym, na Kanale Jagiellońskim i dwóch potokach w powiecie elbląskim.

Dyrektor ds. eksploatacji w żuławskim zarządzie melioracji Jerzy Szczesiak ocenił w rozmowie z PAP, że niepowodzenie odstrzału jest niepokojące, bo zbyt liczna populacja bobrów stanowi realne zagrożenie dla wałów chroniących tereny depresyjne przed zalaniem.

Tylko w ubiegłym roku melioranci z Żuław zasypali 897 bobrzych nor. W miejscach, gdzie zagrożenie było największe, zamontowano 1,2 km stalowych rusztów. Mają one przeszkodzić bobrom w dalszym rozkopywaniu wałów. Wszystkie te naprawy kosztowały ponad 700 tys. zł.

Zdaniem dyr. Szczesiaka nadzieję na ograniczenie bobrzych szkód daje ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Umożliwia ona na podstawie aktu prawa miejscowego odstąpienie od zakazu odstrzału na okres nawet do pięciu lat. Pozwoli to uniknąć corocznych wniosków o jednorazową redukcję. Nowe przepisy nakazują jednak dokonanie szczegółowej inwentaryzacji bobrów na danym terenie, a liczenia tych zwierząt na Żuławach jeszcze nie zakończono.

Według statystyk Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu w minionych latach odstrzelono na Żuławach 137 bobrów. Uprawnienia do prowadzenia redukcji tych zwierząt uzyskało blisko 300 myśliwych.

Zgodnie z prawem bóbr europejski podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że zabronione jest zabijanie, okaleczanie i chwytanie tych zwierząt. Nie można także ich niepokoić oraz niszczyć tam i żeremi bez zezwolenia. (PAP)

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%