Zimowa aura w parku Modrzewie. Niewiele pozostało po wspaniałej rezydencji Carla Ziese (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Po majątku Carla Ziese w dzisiejszym parku Modrzewie pozostał jedynie „domek bramny”, wieża widokowa oraz struga z otoczonym głazami stawem. Odwiedziliśmy tę okolicę kilka dni temu, aby zobaczyć na własne oczy pozostałości wspaniałych zabytków, ale również miejsce, w którym przez lata przebywała elbląska artystokracja. Przypomnijmy, że pochodzący z drugiej połowy XIX wieku park został wpisany do rejestru zabytków w dniu 17 stycznia 1979 r.
Carl Ziese (1848-1917) był następcą i zięciem największego elbląskiego przemysłowca Ferdinanda Schichaua (1814-1896). Poprzez związek z jego jedyną córką – Elisabeth Schichau (później Elisabeth Ziese) – po śmierci Schichaua, to on stanął na czele wielkich zakładów przemysłowych (pełna ichn nazwa to: Die F. Schichau, Maschinen- und Lokomotivfabrik, Schiffswerft und Eisengießerei GmbH).
Po pracy małożonkowie spędzali czas w willi w parku Modrzewie, która została zbudowana w 1903 r. Autorem wspaniałej koncepcji architektonicznej tego obiektu był prekursor ochrony zabytków w Niemczech Bodo Ebhardt (to on m.in. w latach 1910-1912 odbudował wspaniały Zamek Czocha), a wykonawcą Otto Depmeyer (1852-1925), ten sam, który odpowiadał za budowę gmachu dzisiejszej Poczty Głównej przy pl. Słowiańskim.
Poniższe zdjęcie prezentuje willę Ziese w 1908 r. (w tle tereny obecnego parku Modrzewie).
Willa Ziese w parku Modrzewie, 1908 r.
Zachęcamy do obejrzenia naszej fotogalerii z parku Modrzewie. Zdjęcia zostały wykonane 28 listopada 2018 r.