› poradnik
12:47 / 05.03.2013

Złudne palenie. Jak działa nikotyna?

Złudne palenie. Jak działa nikotyna?

Wraz z dymem papierosowym trafia ona to ludzkiego organizmu i działa na jego niekorzyść. Nikotyna, szybko uzależniająca, jest jedną z wielu tysięcy szkodliwych substancji znajdujących się w niewinnym z pozoru papierosie. Ponieważ swym działaniem wpływa ona na wiele narządów, szybko powoduje uzależnienie fizyczne i psychiczne, zaś im dłużej trwa nałóg – tym większe spustoszenie w ludzkim organizmie.

Wpływ nikotyny na ludzki mózg

Skutki jej działalności odczuwa w pierwszej kolejności ludzki mózg, zatem obok fizycznego, szybko pojawia się uzależnienie psychiczne.Pod wpływem nikotyny wytwarzana jest dopamina – hormon nie bez powodu nazywany „hormonem szczęścia”. Stąd też zwodnicze uczucie zadowolenia, które pojawia się z każdym zaciągnięciem. Mózg w efekcie zaczyna kojarzyć nikotynę z przyjemnymi doznaniami, zaś gdy jej zabraknie – pojawia się uczucie niepokoju i przygnębienia.W efekcie pojawia się głód nikotynowy, który powoduje nerwowe sięgniecie po kolejnego papierosa.

Wpływ nikotyny na ogólny stan zdrowia

W niewielkich ilościach nikotyna może działać pobudzająco, jednak nałogowi palacze dostarczają jej zbyt wiele do swego organizmu. W efekcie zaburzona zostaje praca wielu narządów oraz układów, w tym układu nerwowego – zbyt mocno pobudzanego przez truciznę. Z powodu nikotyny cierpi również układ krążenia, czego efektem jest m.in. przyspieszone bicie serca oraz zbyt wysoki poziom ciśnienia. Efektem dostarczania nikotyny do organizmu jest również zaburzona praca układu pokarmowego, co objawia się w pierwszej kolejności zmniejszeniem łaknienia oraz układu oddechowego, zaś samo palenie jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych chorób płuc.

Uwolnij się od nikotyny!

Wiele uzależnionych od nikotyny osób, zdając sobie sprawę z jej szkodliwości podejmuje walkę z nałogiem. Niestety, nie wystarczy tu powiedzieć: „Chcę rzucić palenie” i mieć spokój. W walce z uzależnieniem od papierosów trzeba wykazać się również silną wolą.To ona jest najważniejsza, to ona decyduje o sukcesie lub klęsce. Na szczęście rynek medyczny wyciągnął pomocną dłoń w stronę tych, którym samodzielna walka z nałogiem idzie opornie.Oprócz preparatów pozwalających oszukać nikotynowy głód, osoby rzucające palenie mogą korzystać z porad terapeutów oraz licznych technik relaksacji i medytacji pozwalających przetrwać najtrudniejsze, kryzysowe chwile. W walce z nałogiem przydatna okazuje się również aktywność fizyczna. To dzięki niej można oszukać mózg. Podczas intensywnych ćwiczeń wytwarza on dopaminę, czyli tensam hormon, który produkowany jest pod wpływem nikotyny.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%