› relacje
13:00 / 29.10.2016

Zmagania na zamku w Malborku

W dniach 26 – 27 października odbyły się „ Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych”.

Mistrzostwa NATO w przełajach odbyły się w Polsce po raz pierwszy. Na wałach von Plauena w Malborku oprócz gospodarzy rywalizowali także reprezentanci Sił Powietrznych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii.  Do rywalizacji lotników przyłączyła się „po sąsiedzku” reprezentacja 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

27 października na dziedzińcu Zamku Średniego o godz. 9.00 odbyła się ceremonia otwarcia zawodów. Mistrzostwa rozpoczęły się zmaganiami żołnierzy w umundurowaniu polowym na dystansie 2 km. Do tej konkurencji przystąpili tylko polscy wojskowi. Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dystans najszybciej pokonał Paweł Błażejczyk z 15 GBZ (7 minut i 16 sekund). Drugie miejsce zajął Dawid Wiśniewskireprezentujący także 15 Brygadę z czasem 7 minut i 20 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku Kamil Dobrowolski (7 minut i 29 sekund).

Wśród kobiet żołnierki z Giżycka nie dały szans rywalkom. Pierwsza linię mety przekroczyłaMarlena Krawczuk z czasem 9 minut i 9 sekund. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały sięDorota Kozakiewicz (9 minut i 12 sekund) oraz Katarzyna Tomasiewicz (9 minut i 18 sekund).

Kolejne konkurencje odbywały się na dystansie 6 km (kobiety) i 10 (mężczyźni). Do zmagań stanęli żołnierze z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, jak również biegacze nie noszący na co dzień munduru. Reprezentanci Polski okazali się najlepsi.

O godz. 14.00 w Wielkim Refektarzu malborskiego zamku, nastąpiła ceremonia zamknięcia zawodów zaś o 17.00 wręczono puchary, medale i wyróżnienia.