› bieżące
12:04 / 05.08.2018

Zmarł Janusz Hochleitner

Zmarł Janusz Hochleitner

fot. profil społecznościowy Janusza Hochleitnera

4 sierpnia (sobota) w wieku 52 lat zmarł dr hab. Janusz Hochleitner  historyk, dziekan, profesor uniwersytecki (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku ds. konserwatorsko-naukowych. Funkcję tę pełnił od marca 2011 roku. 

Przyszedł na świat 15 maja 1966 roku w Pasłęku. Po studniach ukończonych na Uniwersytecie Gdańskim pracował w elbląskich szkołach podstawowwych i średnich. Do 1999 r. prowadził włąsną firmę wydawniczą. W 1994 r. obronił w Gdańsku pracę doktorską. Od 1996 r. był adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a od 1 października 1999 r. był zatrudniony w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Przez 10 lat pełnił funkcję dziakana tej szkoły (1999-2008).  Następnie był profesorem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2008 roku habilitował się na tymże uniwersytecie. 

Od 1976 roku był związany z Elblągiem. Tu wstąpił w związek małżeński, tu też przyszły na świat jego dzieci – Szymon i Maria. Był absolwentem Szkoły Podstawowej nr 18, a następnie Liceum Ekonomicznego w Elblągu (technik ekonomista, specjalność finanse i rachunkowość). Pełnił funkcję kierownika Stacji Badań Społecznych przy Urzędzie Miejskim w Elblągu (1991 r.).

Pozostawił po sobie duży dorobek naukowy: 33 książki (w tym 19 redakcji prac naukowych) oraz przeszło 350 artykułów. Jest współautorem pierwszego podręcznika dla uczniów elbląskich szkół „Elbląg nasza mała ojczyzna”. Naukowo zajmował się się m.in. przeszłością Elbląga i całego regionu Polski północo-wschodniej, antropologią kulturową oraz rozwojem turystyki w subregionie elbląskim oraz na terytorium historycznej Warmii.

Był członkiem PTTK, wielkim miłośnikiem turystyki pieszej, w tym wypraw po tatrzańskich szlakach. Dużym zainteresowaniem darzył także nasz region, o czym świadczą m.in. jego liczne publikacje. Można wśród nich wymienić: "Patriotyczne, społeczne i organizacyjne aspekty funkcjonowania turystyki na Żuławach i Mierzei Wiślanej" pod red. Janusza Hochleitnera i Waldemara Moski, "Elbląg – nasza mała ojczyzna"  – wraz z Janem Charytoniukiem; "Kanał Elbląski – zabytek techniki wpisany w dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe".

Przypomnijmy,  że w dniu 1 czerwca Janusz Hochleitner złożył wypowiedzenie umowy o pracę w Muzeum Zamkowym w Malborku. Zgodnie z jego terminem miał tam być zatrudniony do końca sierpnia.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%