› bieżące
13:49 / 28.10.2013

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Wspomnienia elblążan

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Wspomnienia elblążan

fot. www.poland.gov.pl

W poniedziałek nad ranem w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1990); współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności; od 2010 r. doradca Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza - informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Tadeusz Mazowiecki to znany działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. W 1957 r. znalazł się wśród założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W rok później powstał miesięcznik „Więź”, którego Mazowiecki był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym. Funkcję tę pełnił do momentu internowania, czyli do 13 grudnia 1981 r.

W 1980 r. Tadeusz Mazowiecki został przewodniczącym komisji doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W 1981 i 1989 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po upadku komunizmu, od sierpnia 1989 do grudnia 1990, był pierwszym niekomunistycznym szefem rządu po drugiej wojnie światowej. Za jego rządów doszło do normalizacji stosunków Państwo - Kościół oraz nastąpił powrót katechezy do szkół publicznych. Mazowiecki był posłem na Sejm w latach 1991-2001.

W latach 1992-95 dał się poznać opinii międzynarodowej jako specjalny sprawozdawca konfliktu w b. Jugosławii, wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ. Podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej w obliczu czystek etnicznych na Bałkanach. W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Wojciech Ławrynowicz – dawny działacz Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej w Elblągu spotkał i poznał Tadeusza Mazowieckiego.

- Poznałem Tadeusza Mazowieckiego na jednym ze spotkań wyborczych w Elblągu. Mogę powiedzieć, że był niezwykle skromnym, uczciwym i dobrym człowiekiem. Odpowiedzialny patriota. Taki w stylu przedwojennego patriotyzmu, gdzie liczyło się dobro kraju, nie interes partii politycznej. Był w Elblągu podczas spotkania wyborczego. Mogę powiedzieć, że był człowiekiem pozbawionym agresji. Nie dał się sprowokować przeciwnikom politycznym. To był naprawdę człowiek z wielką klasą. Dziś polityków tego formatu zaczyna w naszym życiu politycznym brakować – mówi Wojciech Ławrynowicz.

Tadeusza Mazowieckiego wspomina również prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

- Informacja o śmierci Tadeusza Mazowieckiego była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nazwisko premiera Mazowieckiego niezmiennie będę kojarzył z odzyskaniem przez Polską niezależności i upadkiem komunizmu. Ten bezkrwawy przewrót był możliwy właśnie dzięki takim ludziom jak premier Mazowiecki. To był wybitny, wyjątkowo mądry człowiek, który ogromnie zasłużył się dla kraju. To był również człowiek o wielkiej kulturze politycznej, szczególnie dzisiaj tak potrzebnej - mówi prezydent miasta Jerzy Wilk.

9
2
oceń tekst 11 głosów 82%

Powiązane artykuły

Będzie księga kondolencyjna w Ratuszu Staromiejskim

30.10.2013 komentarzy 1

28 października 2013r. zmarł Tadeusz Mazowiecki, współautor Porozumień Sierpniowych, pierwszy Premier III Rzeczypospolitej. Poseł na Sejm PRL III, IV i V...